ده‌ها نفر در اعتراض به عملکرد پلیس در فرگوسن بازداشت شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان در فرگوسن خواهان محاکمه مامور پلیسی هستند که دو ماه قبل یک جوان سیاهپوست غیرمسلح را با شلیک گلوله از پای درآورد

دو ماه بعد از شلیک مرگبار پلیس شهر فرگوسن به یک جوان سیاهپوست غیرمسلح، نزدیک به ۵۰ تن از معترضان به این واقعه بازداشت شده اند.

تظاهرکنندگان با گردآمدن در برابر اداره پلیس شهر فرگوسن در ایالت میسوری خواهان پایان برخورد خشن نیروهای پلیس با شهروندان بودند.

کورنل وست، یکی از سرشناس‌ترین رهبران جنبش حقوق مدنی آمریکا، در میان بازداشت شدگان است و شماری از رهبران مذهبی نیز بازداشت شده اند.

در ادامه اعتراض ها به مرگ مایکل بروان، جوان سیاهپوستی که در ماه اوت به دست یک پلیس سفیدپوست در فرگوسن کشته شد، تظاهرکنندگان خواستار محاکمه این مامور پلیس هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption کورنل وست، یکی از سرشناس‌ترین رهبران جنبش حقوق مدنی آمریکا، در میان بازداشت شدگان است

مرگ مایکل براون به دست مامور پلیس، موجی از نا آرامی در منطقه به راه انداخت که تا چند هفته در صدر اخبار داخلی آمریکا و رسانه‌های بین المللی قرارگرفت.

در حال حاضر، دادگاهی که در حال بررسی این پرونده است هنوز درباره لزوم محاکمه مامور پلیس تصمیم نگرفته است.

تظاهرات روز دوشنبه در فرگوسن با حرکت صدها معترض از یک کلیسای محلی به سوی اداره پلیس و زیر باران شدید آغاز شد.

در این راهپیمایی، معترضان اسامی افرادی را از بلندگو اعلام می کردند که به گفته آنها با شلیک پلیس در سراسر آمریکا کشته شدند از جمله وندریت مایرز، جوان ۱۸ ساله دیگری که هفته پیش به دست یک مامور پلیس سفیدپوست در نزدیکی شهر سنت لوئیس ایلت میسوری کشته شد.

پلیس می گوید آقای مایرز که سیاهپوست بوده، ابتدا هدف شلیک پلیس قرار گرفته است و تحقیقات درباره اینکه چرا ۱۷ گلوله به او شلیک شده ادامه دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption کشیش چارلز برتون یکی از معترضانی بود که برای ادای احترام به مایکل بروان روی زمین درازکشید تا با گچ دور بدنش خط کشیده شود

در محوطه بیرون از ساختمان اداره پلیس، تصویر بدن فردی با گچ بر روی زمین کشیده شد که به گفته تظاهرکنندگان، "ادای احترامی است به جسد مایکل براون" که تا چند ساعت پس از مرگ در خیابان بود.

کشیش وین اسمیت از یک کلیسای محلی در ایالت میسوری با حضور در جمع معترضان گفت ایمانش او را به حضور در این جمع راهنمایی کرده است.

او گفت: "می خواهم همبستگی خود را نشان دهم و توجه عمومی را به نژادپرستی ساختاری در سنت لوئیس جلب کنم."

پلیس فرگوسن می گوید ۴۲ معترض را در برابر ساختمان اداره پلیس بازداشت کرده و شش نفر در نقطه ای دیگر به سبب بستن خیابان بازداشت شدند.

دور تازه اعتراض ها در ایالت میسوری از روز جمعه و با درخواست مجدد از دادستان شهر سنت لوئیس برای محاکمه دارن ویلسون، مامور پلیسی که مایکل براون را کشت، آغاز شد.

همزمان وزارت دادگستری آمریکا در حال تحقیق درباره موارد نقض حقوق مدنی شهروندان در این منطقه است.

مطالب مرتبط