بحران ابولا: عده بیشتری در آمریکا تحت نظر قرار گرفتند

حق نشر عکس Reuters
Image caption کادر پزشکی و بهداشتی که با مبتلایان به ابولا در ارتباطند باید به شکل کامل از تجهیزات و لباس‌های حفاظتی استفاده کنند

یک هفته پس از مرگ نخستین بیمار مبتلا به ابولا در یکی از بیمارستان‌های شهر دالاس در ایالت تگزاس، مقام‌های بهداشتی آمریکا می گویند ۷۶ خدمه پزشکی این بیمارستان زیر نظر قرارگرفته اند.

به گفته توماس فریدن، مدیر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا، همه افرادی که اخیرا تحت نظر قرار گرفته اند کسانی هستند که به اتاق بیمار مبتلا به ابولا رفت و آمد داشته و یا در معرض نمونه‌های خون او بوده اند.

توماس اریک دانکن، شهروند لیبریا، که نخستین فردی بود که ابتلای او به ابولا در آمریکا تشخیص داده می شد روز ۲۸ سپتامبر در یکی از بیمارستان‌های دالاس بستری شد و ده روز بعد درگذشت.

آقای فریدن می گوید وضعیت عمومی ۷۶ نفری که قبل از مرگ بیمار با او در ارتباط بوده اند حالا باید هر روز کنترل شود تا اگر نشانه‌هایی را بروز دادند بستری شوند.

نینا فام، یکی از پرستاران آقای دانکن در بیمارستان، مبتلا شده و در قرنطینه قرار گرفته است.

خانم فام از زمانی که نشانه‌های بیماری در او بروز کرد تنها با یک فرد در ارتباط بوده و در حال حاضر آن شخص نیز تحت مراقبت است.

این پرستار روز سه شنبه با صدور بیانیه ای گفت حالش "خوب" است و از کسانی که برای او دعا می کنند تشکر کرد.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا می گوید هنوز معلوم نیست که دقیقا خانم فام چگونه به ویروس ابولا آلوده شده است اما مدیر این مرکز می گوید نقض پروتکل های حفاظتی عامل انتقال ویروس بوده است.

کادر پزشکی و بهداشتی که با مبتلایان به ابولا در ارتباط هستند باید به شکل کامل از تجهیزات و لباس‌های حفاظتی استفاده کنند.

پیشتر در روز سه شنبه اعلام شد که یک خدمه پزشکی سازمان ملل که به ابولا مبتلا شده بود در بیمارستانی در آلمان درگذشته است.

پزشکان بیمارستان لایپزیگ گفتند که این مرد ۵۴ ساله که اصلا اهل سودان بود علیرغم مداوا با داروهای آزمایشی جدید برای درمان ویروس درگذشت.

درخواست کمک

حق نشر عکس PA
Image caption نظارت بر وضعیت سلامت مسافرانی که از کشورهای آفریقایی آمده‌‌اند در برخی فرودگاه‌های بین‌المللی افزایش یافته است

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه از رهبران دیگر کشورهای جهان خواست اقدامات بیشتری برای مقابله با گسترش ابولا انجام دهند.

به گفته آقای اوباما، تلاش‌های آمریکا در ارسال تجهیزات و پرسنل پزشکی به کشورهای آسیب دیده نظیر لیبریا، سیرالئون، و گینه افزایش یافته است اما هنوز جهان اقدام کافی در این زمینه انجام نداده است.

آقای اوباما گفت: "برخی کشورها تاکنون کار زیادی انجام نداده اند. انتقال این بیماری که جان صدها هزار نفر و ثبات کشورها را تهدید می کند تنها در صورتی متوقف می شود که با کانون آن مقابله کنیم."

قرنطینه مبتلایان

پیشتر مقام‌های بهداشتی آمریکا ۴۸ نفر را که در روزهای قبل از بستری شدن آقای دانکن با او در تماس بوده اند شناسایی کرده و در قرنطینه قرار داده بودند.

بنا به گزارش ها، دو هفته از تحت مراقبت قرارگرفتن این ۴۸ نفر می گذرد و آنها تاکنون نشانه ای از ابتلا به ابولا نشان نداده اند. با این حال، دوره نهفتگی ویروس ابولا در بدن ۲۱ روز است و این افراد باید یک هفته دیگر در قرنطینه باقی بمانند.

مدیر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا می گوید این ۴۸ نفر از مرحله پرخطر عبور کرده اند و بروز نشانه‌های بیماری در آنها در روزهای باقی مانده، "نامعمول" خواهد بود.

اغلب افرادی که در معرض ویروس ابولا قرار می گیرند نشانه‌های این بیماری از قبیل تب، بدن درد، استفراغ، و اسهال بین هشت تا ده روز بعد در آنها ظاهر می شود.

ویروس ابولا از طریق ارتباط نزدیک با مایعات بدن فرد مبتلا منتقل می شود.

شیوع ابولا تاکنون باعث مرگ بیش از چهارهزار نفر در کشورهای غرب آفریقا شده است.

مطالب مرتبط