بازداشت ۱۰ نفر در شمال تاجیکستان 'برای قصد پیوستن' به داعش

حق نشر عکس .

منابع دادستانی ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، از بازداشت ۱۰ تن از ساکنان این ولایت به ظن تلاش برای سفر به سوریه و پیوستن به صفوف گروه موسوم به "دولت اسلامی"، داعش، خبر داده‌اند.

خبرگزاری محلی "آسیا پلاس" از قول منابع دادستانی آورده که ۹ نفر از این افراد ساکنان ناحیه اسپیتمان و یک نفر دیگر ساکن ناحیه پنجکنت در شمال تاجیکستان هستند. گفته می‌شود برخی از این افراد با همدیگر پیوند خویشاوندی دارند.

به گفته منابع دادستانی، دو نفر از این افراد روز ۲۶ سپتامبر هنگامی که قصد داشته‌اند به منظور پیوستن به صفوف شبه‌نظامیان داعش به سوریه سفر کنند، بازداشت شده‌اند. افراد دیگر در پی شهادت این دو نفر بازداشت شده و اکنون در بازداشتگاه شهر خجند به سر می‌برند.

منابع دادستانی ولایت سغد به رسانه‌های محلی گفته‌اند که این افراد را منثور بابایاراف و ایلدر حاتمف، ساکنان شهر پنجکنت و ناحیه اسپیتمان، به این سفر جلب کرده‌اند.

مأموران دادستانی علیه این افراد به اتهام سازمان دادن گروه جنایی و جلب افراد برای شرکت در عملیات جنگی در کشورهای خارجی پرونده‌های جنایی باز کرده‌اند. تحقیقات این قضیه همچنان ادامه‌ دارد.

بر اساس تحقیقات مقدماتی، این افراد قصد داشته‌اند اول در صفوف گروه "دولت اسلامی" در سوریه بجنگند و سپس آنچه را که آنها "جهاد" می‌خوانند، در کشورهای آسیای میانه‌، از جمله تاجیکستان، ادامه‌ دهند.

در همین حال، رمضان رحیم زاده، وزیر کشور تاجیکستان، روز چهارشنبه به نشریه محلی "تاجیکستان" گفته که تا حال در جنگ‌های سوریه حدود ۲۰۰ تبعه تاجیک شرکت کرده و از این تعداد حدود ۵۰ نفر کشته شده‌اند.

اما منابع غیررسمی تعداد شهروندان تاجیکستان را که در سوریه و عراق می‌جنگند، بیش از ۸۰۰ نفر می‌خوانند.

پیشتر سیدمکرم عبدالقادرزاده، رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان، اعلام کرده بود که شرکت در جنگ‌های سوریه و عراق به عنوان "جهاد" مغایر احکام اسلام است.

مطالب مرتبط