ابراهیمی: ایران باید بخشی از راه حل مقابله با گروه دولت اسلامی باشد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ابراهیمی گفته است به هشدار او در مورد پیشروی داعش در عراق توجهی نشد

نماینده سابق سازمان ملل در سوریه از مشارکت ایران در مقابله با داعش حمایت کرده است.

اخضر ابراهیمی، که پیشتر نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه بود، گفته است که لازم است ایران بخشی از هر اقدام سیاسی و نظامی در جهت جلوگیری از پیشروی نیروهای دولت اسلامی - داعش - در عراق و سوریه باشد.

آقای ابراهیمی در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که نفوذ ایران در عراق بیشتر از آمریکاست و برای بحران سوریه و عراق باید یک راه حل منطقه‌ای یافت شود.

وی افزوده است که در ماه آوریل سال جاری به شورای امنیت سازمان ملل در مورد تهدیدی که داعش متوجه عراق خواهد کرد هشدار داد اما به هشدار او توجهی نشد.

آقای ابراهیمی که به عنوان نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در صدد خاتمه دادن به جنگ داخلی سوریه بود در ماه مه سال جاری از این سمت کناره گرفت.

با تصرف برخی شهرهای بزرگ عراق توسط داعش در تابستان سال جاری، مقابله با پیشروی این گروه به یک موضوع بین‌المللی تبدیل شد و همزمان با تلاش برای جلب حمایت جهانی در این مورد، موقعیت ایران در اقدام بین‌المللی در این زمینه مورد بحث قرار گرفت. ایالات متحده در جریان تلاش برای تشکیل یک ائتلاف سیاسی و نظامی بین‌المللی برای مقابله با داعش، مشارکت ایران در عملیات نظامی را مردود دانست.

حق نشر عکس EPA
Image caption اوباما و گروهی از فرماندهان ائتلاف علیه داعش - آمریکا مشارکت نظامی ایران را مردود دانسته است

این اظهارات خشم مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخت و از جمله، رهبر جمهوری اسلامی گفت که دولت آمریکا درخواست کرده بود ایران در اقدام علیه داعش همکاری کند ولی جمهوری اسلامی این درخواست را رد کرد. مقامات آمریکایی بعدا توضیح دادند که خواستار همکاری ایران و همه کشورهای جهان در اقدام بین‌المللی علیه داعش هستند اما این همکاری لزوما شامل مشارکت در عملیات نظامی نمی‌شود.

برخی ناظران گفته‌اند که شرکت علنی ایران در عملیات نظامی علیه داعش می‌توانست از جهات مختلف مشکل آفرین باشد. در حریان بحران سیاسی و جنگ داخلی سوریه، ایران از دولت آن کشور حمایت کرده در حالیکه تسلط اقلیت علوی تبار بر حکومت سوریه از جمله عواملی معرفی شده که باعث شد گروه داعش بتواند اعتراضات سیاسی آن کشور را به یک جنگ فرقه‌ای تبدیل کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایران به حمایت از ارتش سوریه در جنگ علیه "اکثریت" سنی آن کشور متهم است

در عراق نیز، گفته شده است که سیاست‌های تبعیض آمیز و فساد گسترده دولت سابق به رهبری شیعیان در آن کشور زمینه ساز قدرت گرفتن داعش شد. با توجه به تاکید داعش بر حمایت از حقوق مسلمانان سنی، این نگرانی هم وجود داشته که مشارکت نظامی ایران خوراک تبلیغاتی مناسبی را در اختیار این گروه قرار دهد تا از این طریق، به جذب نیرو بپردازد.

اظهارات آقای ابراهیمی در این مورد که ایران باید بخشی از راه حل بحران کنونی باشد در حالی انتشار می یابد که چند روز پیش، وزیر خارجه عربستان سعودی، با متهم کردن ایران به "اشغال نظامی" عراق و سوریه، گفت که ایران "بخشی از مشکل" منطقه است. پیش از آن نیز دبیرکل اتحادیه عرب در مصاحبه ای اظهار داشته بود که در گفتگو پیرامون بحران سوریه، به وزیر خارجه ایران گفته است "شما هم بخشی از مشکل هستید و هم بخشی از راه حل."

مطالب مرتبط