داعش 'درحال عقب نشینی' از بخش هایی از کوبانی

حق نشر عکس AFP

مقام های کرد در شهر کوبانی سوریه در نزدیکی مرز ترکیه می گویند که گروه افراط گرای دولت اسلامی درحال عقب نشینی از بخش هایی از این شهر است.

ادریس نسان به بی بی سی گفت که داعش در روزهای اخیر کنترل بیش از ۲۰ درصد از بخش هایی که تحت کنترل داشت را از دست داده است.

مقام های وزارت دفاع آمریکا می گویند که با تشدید حملات هوایی آمریکا در کوبانی صدها پیکارجوی این گروه کشته شده اند.

این خبر درحالی منتشر می شود که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و رهبران اروپایی بر نیاز به تلاش بیشتر برای متوقف کردن پیشروی داعش در عراق و سوریه توافق کردند.

در بیانیه دفتر نخست وزیری بریتانیا آمده است که آقای اوباما و رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا در یک کنفرانس ویدئویی توافق کردند که حمایت از یک "رویکرد فراگیر سیاسی" در عراق و آموزش نیروهای محلی در عراق و سوریه را افزایش دهند.

آقای نسان گفت که نیروهای کرد در کوبانی درحال پیشروی علیه داعش هستند.

او گفت: "شاید در چند روز گذشته داعش حدود ۴۰ درصد شهر کوبانی را کنترل می کرد اما حالا.... کمتر از ۲۰ درصد شهر را در کنترل دارد."

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که "چندصد" پیکارجو در داخل و اطراف شهر تحت محاصره کوبانی کشته شده اند، هرچند هنوز "احتمال سقوط این شهر کاملا وجود دارد."

او اضافه کرد: "داعش این واقعیت را پنهان نکرده که می خواهد این شهر را بگیرد... و بنابراین انتقال جنگجو به کوبانی را ادامه داده است."

جان الن فرستاده ویژه آمریکا در نبرد علیه داعش گفت که حملات هوایی برای کاستن از فشار بر مدافعان شهر طراحی شده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا هم در بیانیه ای گفت که کشورهای ائتلاف ضدداعش روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۱۸ حمله علیه اهداف داعش در نزدیکی کوبانی انجام دادند.

براساس این بیانیه مواضع رزمی داعش و ۱۶ ساختمان مورد استفاده گروه در این حملات منهدم شد.

نیروهای کرد برای تقریبا یک ماه در کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه تحت محاصره بوده اند.

ائتلاف ضدداعش در روزهای اخیر حملات را در منطقه افزایش داده است تا مانع افتادن این شهر مهم استراتژیک به دست داعش شود.

کسرا ناجی خبرنگار بی بی سی در آنسوی مرز در ترکیه می گوید احساس امید در میان شبه نظامیان کرد مشهود است و آنها معتقدند که می توانند ظرف چند روز داعش را از شهر برانند.

خبرنگار ما می افزاید که به نظر می رسد هواپیماهای ائتلاف اکنون درحال هدف گرفتن یک نقطه واحد باشند که نشان می دهد این نقطه احتمالا آخرین محله در شهر است که داعش همچنان پس از حملات سنگین هوایی روز سه شنبه توسط هواپیماهای ائتلاف در اختیار دارد.

در هفته های اخیر با اوجگیری درگیری ها بیش از ۱۶۰ هزار نفر از ساکنان این شهر عمدتا کردنشین گریخته اند.

فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین گفت که پنج حمله هوایی علیه داعش در عراق انجام شده که چهار مورد آن نزدیک بیجی و یکی در نزدیکی سد حدیثه بوده است.

در همین حال گزارش می شود که اعضای داعش درحال پیشروی به سوی شهر اماریه الفلوجه یکی از آخرین پایگاه های دولت عراق در استان انبار در ۴۰ کیلومتری بغداد هستند.

با ادامه نبردها و حملات هوایی، ارتش آمریکا اعلام کرد که عنوان "عزم باطنی" را برای عملیات ضدداعش برگزیده است.

آقای اوباما یک روز پیشتر در نشست فرماندهان ارشد نظامی بیش از بیست کشور غربی و عربی در پایگاه هوایی اندروز در نزدیکی واشنگتن گفته بود که عملیات جاری طولانی و پرفراز و نشیب خواهد بود.

مطالب مرتبط