معترضان در سیرالئون بر سر شیوه برخورد با ابولا با پلیس درگیر شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption شهروندان فریتاون در اعتراض به واکنش کند دولت سیرالئون در انتقال اجساد قربانیان ابولا در پایتخت این کشور به سد معبر پرداختند

نیروهای امنیتی سیرالئون روز سه شنبه با شهروندان خشمگینی درگیر شدند که به تاخیر در انتقال جسد یک قربانی ابولا اعتراض داشتند.

درگیری در یکی از محله‌های پرجمعیت شهر فریتاون، پایتخت سیرالئون، روی داد و پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور و سلاح‌های جنگی استفاده کرد.

سیرالئون در کنار لیبریا و گینه، سه کشوری هستند که تاکنون بیشترین آسیب را از شیوع بیماری ابولا متحمل شده اند.

در لیبریا، وزیر راه این کشور، خود را به شکل داوطلبانه در قرنطینه ابولا قرار داده است.

آنجلا بوش، وزیر راه لیبریا، به بی‌بی‌سی گفته است که این تصمیم پس از آن بود که راننده اش به سبب ابتلا به ابولا درگذشت. به گفته خانم بوش، این راننده در تعطیلات پایان هفته قبل، با ارسال پیامک از ناخوشی اش خبر داده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سیرالئون، لیبریا، و گینه، سه کشور منطقه غرب آفریقا تاکنون بیشترین قربانیان ابولا را داشته‌اند

خبرگزاری رویتر، به نقل از بیانیه منتشر شده از سوی وزیر راه لیبریا، گزارش می دهد که راننده درگذشته هیچ تماسی با وزیر نداشته، اما خانم بوش داوطلبانه تصمیم گرفته که برای مبارزه با این بیماری به قرنطینه برود.

بیش از نیمی از قربانیان ابولا تاکنون از کشور لیبریا بوده اند. این بیماری به دیگر کشورهای آفریقایی نظیر نیجریه و سنگال نیز انتقال یافته است. ابولا تا به حال جان نزدیک به ۴۵۰۰ نفر را در سراسر جهان گرفته است از جمله یک نفر در اسپانیا و یک نفر دیگر در آمریکا.

سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه درباره پیشرفت این بیماری در کشورهای غرب آفریقا هشدار داد و گفت که تا ماه دسامبر احتمال دارد که هر هفته بین ۵ تا ۱۰ هزار نفر دیگر به این ویروس آلوده شوند.

دومین مبتلا به ابولا در آمریکا

به گفته مقام‌های بهداشتی آمریکا، دومین خدمه پزشکی در ایالت تگزاس به ویروس ابولا مبتلا شده است.

هر دو خدمه پزشکی آمریکایی که در حال حاضر مبتلا به ابولا و تحت نظر هستند پیشتر از توماس دانکن مراقبت کرده اند.

آقای دانکن هفته قبل به عنوان نخستین بیمار مبتلا به ابولا در خاک آمریکا و در یکی از بیمارستان‌های تگزاس درگذشت.

پیشتر مقام‌های بهداشتی آمریکا ۴۸ نفر را که در روزهای قبل از بستری شدن آقای دانکن با او در تماس بوده اند شناسایی کرده و در قرنطینه قرار داده بودند.

به گفته یکی از مقام‌های محلی، مشاهده دیگر موارد ابتلا به ابولا در منطقه "احتمال بالایی" دارد و اقدامات آماده سازی برای مقابله با چنین وضعیتی صورت گرفته است.

قرار است باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس ویدیویی با رهبران بریتانیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا درباره راه‌های مقابله با بحران ابولا صحبت کند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط