فرمانده کرد کوبانی: نیروهای داعش تقریبا از تمامی مناطق شهر بیرون رانده شده‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption یک فرمانده نیروهای کرد ابراز امیدواری کرده که شهر کوبانی به زودی به کل از حضور نیروهای داعش آزاد شود

یک فرمانده نیروهای شبه‌نظامی کرد در شهر کوبانی سوریه می‌گوید که جنگجویان دولت اسلامی (داعش) از تمامی مناطق این شهر به جز دو منطقه در حومه شرقی که همچنان به مقاومت ادامه می‌دهند، بیرون رانده شده‌اند.

بهارین قندیل که فرماندهی نیروهای کرد را در شرق کوبانی به عهده دارد، تلفنی به کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی در نزدیکی کوبانی در مرز ترکیه گفت که حملات هوایی ائتلاف به مواضع داعش باعث عقب‌نشینی نیروهای دولت اسلامی شده است.

این فرمانده نیروهای کرد ابراز امیدواری کرد که شهر کوبانی به زودی به کل از حضور نیروهای داعش آزاد شود.

خانم قندیل گفته شبه‌نظامیان کرد گروه یگان‌های مدافع خلق در کوبانی اخیرا سلاح، تجهیزات و نیرو دریافت کرده‌اند. او نگفت که این سلاح‌ها و تجهیزات از چه منبعی ارسال شده‌اند.

از زمان آغاز حملات نیروهای دولت اسلامی به شهر کوبانی در یک ماه گذشته، صدها نفر از مردم این شهر کشته شده و تعداد زیادی هم آواره شده‌اند.

پیش از این ادریس نعسان، از مقام‌های کرد سوریه به بی بی سی گفته بود که گروه دولت اسلامی کنترل بخش‌هایی از کوبانی را طی چند روز اخیر از دست داده است.

محک کوبانی

نبرد کوبانی، شهری که به نام عین‌العرب هم شناخته می‌شود، محکی برای سنجیدن میزان موفقیت حمله‌های ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکاست.

مرکز فرماندهی نظامی ایالات متحده می‌گوید هواپیماهای جنگنده و بمب‌افکن در دو روز گذشته ۱۴ حمله هوایی به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی در اطراف کوبانی داشته‌اند.

بیانیه این مرکز می‌گوید حمله‌های هوایی "برای کاستن از پیش‌رفت گروه 'دولت اسلامی' ادامه پیدا کرده اما وضعیت کوبانی همچنان شکننده است".

ادریس نعسان، از مقام‌های کرد سوریه، هشدار داده است که نیروهای محلی برای مبارزه با نیروهای داعش، به حمله‌های هوایی بیشتر و همچنین به سلاح و مهمات نیاز دارند.

گروه‌های کنش‌گر می‌گویند از یک ماه پیش که گروه جهادی "دولت اسلامی" حمله به کوبانی را آغاز کرده، بیش از ۶۰۰ نفر کشته شده‌اند و بیش از ۱۶۰ هزار نفر از این شهر عمدتا کردنشین گریخته‌اند.

گروه موسوم به دولت اسلامی که بخش‌های پهناوری از عراق و سوریه را در دست گرفته، به اقدامات بسیار خشن و بی‌رحمانه‌اش مشهور شده است؛ از جمله کشتارهای جمعی و سر بریدن سربازان و روزنامه‌نگاران در مقابل دوربین.

هشدار سازمان ملل

در همین حال زید رعد حسین، کمیسر جدید حقوق بشر سازمان ملل متحد، گروه داعش را عامل بالقوه نسل‌کشی خواند.

او در اولین نشست مطبوعاتی خود گروه دولت اسلامی (داعش) را آنتی تز حقوق بشر توصیف کرد و گفت که وجود آن در کنار شیوع ابولا یکی از دو بحران عظیم است که جهان با آنها رو‌به‌رو است.

آقای زید هشدار داد که کاهش بودجه شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌تواند منجر به موارد نقض حقوق بشر از نوعی که داعش به آنها دست می‌زند، شود. وی افزود که با کاهش بودجه این شورا، نه بر این‌گونه اقدامات، نظارتی صورت می‌گیرد و نه عاملان آنها مجازات خواهند شد.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط