چرا مردهای کردستان ترکیه ریش خود را می‌تراشند

حق نشر عکس BBC World Service

کار سلمانی های مردانه در نواحی کردنشین جنوب شرقی ترکیه اخیرا حسابی رونق گرفته است. بسیاری از مردان ساکن این مناطق برای این که انگ جهادی به آنها نزنند ریش‌های خود را از بیخ می‌تراشند.

به خصوص در شهر دیاربکر پس از درگیری‌هایی که بین اقلیت پرشمار کرد و اسلامگرایان روی داد مردهایی که ریش بلند داشتند به شدت نگران شدند.

دلیل اعتراض های شدید کردها در دیاربکر و سایر نقاط جنوب شرقی ترکیه به گفته آنها، "بی تفاوتی" دولت در مقابله با گروههای جهادی و به خصوص گروه موسوم به دولت اسلامی در نواحی مرزی سوریه است. این اعتراضات به سرعت به خشونت انجامید.

به گزارش روزنامه ملیت چاپ ترکیه، دسته های خشمگین جوانان کرد در شهر دیاربکر به مردانی که ریش بلند داشتند حمله کرده و آنها را متهم می کردند که به خاطر داشتن ریش بلند به گروههای جهادی و افراطی وابسته‌اند. به گزارش این روزنامه، تحت تاثیر این برخوردهای خشونت آمیز صدها نفر از مردان به سلمانی ها هجوم برده و ریش های خود را از ته تراشیده اند.

سلمانی های مردانه می گویند گاهی اوقات در روز ۱۵ مشتری برای تراشیدن ریش به آنها مراجعه می کنند. یکی از این سلمانی ها می گوید:"در جریان این برخوردهای خشونت آمیز به برخی که با گروههای جهادی مثل دولت اسلامی و یا حزب الله هیچ ارتباطی ندارند، حمله شد. مردان ریشو اکنون به ما مراجعه می کنند تا ریش خود را کاملا بتراشند و یا شکل آن را تغییر دهند."

یک سلمانی دیگر در شهر دیاربکر گفت که قبلا در طول هر روز حداکثر ریش سه و یا چهار مرد را می تراشید. او می افزاید :"من پانزده سال است که مغازه سلمانی دارم و در گذشته هیچگاه این قدر ریش نتراشیده ام."

کردهای ترکیه از دولت این کشور می خواهند که از پیکارجویان کرد سوریه که در شهر مرزی کوبانی با گروه دولت اسلامی (داعش) می جنگند، حمایت کند.

مطالب مرتبط