بازداشت یک مجری سابق تلویزیون دولتی تاجیکستان به اتهام کلاه‌برداری

معطره جوره‌یوا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در میان ساکنان تاجیکستان خانم جوره‌یوا به عنوان یک مجری سرشناس تلویزیون مشهور است (عکس از صفحه خصوصی خانم جوره‌یوا در فیسبوک)

آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان از بازداشت یک مجری سابق برنامه‌های تلویزیون دولتی این کشور به ظن "کلاه برداری" خبر داد.

طبق اطلاع دفتر مطبوعاتی این نهاد، برای معطره جوره‌یوا بر اساس ماده ۲۴۷ قانون کیفری تاجیکستان به اتهام قلابی (کلاه برداری) پرونده جنایی باز شده است.

یک مسئول این نهاد روز پنج‌شنبه‌ ۱۶ اکتبر به بی‌بی‌سی گفت که خانم جوره‌یوا به گرفتن مبالغ هنگفت از تعدادی از مردم و برنگرداندن آن متهم شده است.

این منبع گفت که تحقیق پرونده جنایی در رابطه با این قضیه ادامه‌ دارد.

هرچند وی "برای مختل نشدن جریان تحقیق پرونده" از ارائه اطلاع بیشتری در این مورد خودداری کرد، اما گفته می‌شود که خانم جوره‌یوا همچنین از دو بانک در تاجیکستان نیز سرمایه هنگفتی قرض گرفته و مدت طولانی آن را بازنپرداخته است.

مسئولان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان می‌گویند که در حال حاضر خانم جوره‌یوا در بازداشت به سر می‌برد. مبلغ سرمایه‌ای که خانم جوره‌یوا به تصرف آن متهم شده، حدود ۳۰۰ هزار دلار برآورد شده است.

در میان ساکنان تاجیکستان خانم جوره‌یوا به عنوان یکی از مجریان سرشناس تلویزیون دولتی مشهور است. وی در گذشته در طول ۱۲ سال برنامه‌های مختلف تلویزیون، از جمله برنامه‌های خبری را، اجرا می‌کرد. اما در حدود ۱۰ سال اخیر خانم جوره‌یوا مشغول تجارت بوده است.

خانم جوره‌یوا در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۵ از ناحیه "اَشت" در شمال تاجیکستان به طور انفرادی (مستقل) نامزد شد و با نادرجان صالح جان اف، یک فرد دیگر از حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان، حزبی، که خود او نیز عضوش بود، وارد رقابت شد، اما نتوانست برنده شود.

پس از این انتخابات بود که او فعالیت خود را در تلویزیون دولتی تاجیکستان متوقف کرد. بعد او مجله ای به نام "جهان نما" تاسیس داد که دیرتر به دلیل مشکلات مالی دیگر چاپ نشد.

خانم جوره یوا در سال ۲۰۰۳ برنده جایزه ابوالقاسم لاهوتی اتحادیه روزنامه نگاران تاجیکستان شد. وی همچنین نویسنده کتابی زیر عنوان "جلای ستاره‌های تلویزیون" است.

مطالب مرتبط