ناکامی ترکیه در تصاحب کرسی غیر‌دایم شورای امنیت

ترکیه نتوانسته است صاحب یکی از کرسیهای اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد شود.

به دنبال سه دور رای‌گیری در مجمع عمومی سازمان ملل برای تصاحب یک کرسی از ۵ کرسی اعضای غیر دائم شورای امنیت که خالی بود، اسپانیا موفق شد تا با کسب ۱۳۲ رای بر ترکیه پیروز شود. ترکیه فقط توانست ۶۰ رای کسب کند.

چهار کرسی دیگر را مالزی، ونزوئلا، آنگولا و نیوزیلند به خود اختصاص دادند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در سازمان ملل متحد، این رای‌گیری شکستی برای ترکیه به حساب می‌آید.

در روزهای اخیر ترکیه درخصوص عدم آنچه که تلاشهای کافی برای مواجهه با نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شهر مرزی کوبانی در سوریه خوانده شده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

آمریکا و چند کشور دیگر داعش را در سوریه و عراق مورد حملات هوایی قرار داده‌اند، اما ترکیه در اینباره موضع محتاطانه‌ای گرفته و از جمله به آمریکا اجازه نداده است که حملات هوایی را از پایگاه خود در ترکیه انجام دهد.

اختلافات ترکیه با اقلیت کرد این کشور و سابقه درگیری نظامی طولانی با حزب کارگران کردستان یکی از دلایل این موضع ترکیه دانسته می‌‍شود.

اعتراض به سیاست دولت ترکیه در قبال کوبانی، که به برخورد معترضان با پلیس و گروه‌های اسلام‌گرا و ملی‌گرا انجامیده، تاکنون بیش از ٢٠ کشته بر جای گذاشته است. در چند روز اخیر هم شهرهای ترکیه صحنه اعتراض‌هایی بود و معترضان در مواردی با پلیس درگیر شدند.

اگرچه در همین حال به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی تلاش ناموفق ترکیه برای تصاحب کرسی موقت در شورای امنیت به مدت دوسال، ممکن است تحت تاثیر این نکته باشد که ترکیه چهار سال پیش در شورای امنیت این کرسی را در اختیار داشت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ۱۵ عضو دارد. به غیر از ۵ عضو دایم که دارای حق وتو هستند ۱۰ کشور دیگر برای دوره‌های دو ساله با رای کشورهای جهان به عضویت این شورا در می آیند.

معمولا کشورهای هر قاره و منطقه جغرافیایی یک یا دو سهم در شورای امنیت دارند که سعی می‌کنند پیش از رای‌گیری در مجمع عمومی بر سر آن توافق کنند.