افزایش تلاش بین‌المللی در کمک به آفریقا برای مهار ابولا

حق نشر عکس Getty
Image caption دبیرکل سازمان ملل می‌گوید صندوق ویژه برای مبارزه با ابولا تا کنون فقط صد هزار دلار دریافت کرده در حالی که به ده هزار برابر آن نیاز دارد

برای مهار ابولا و پیش‌گیری از گسترش آن به ورای مرزهای سه کشور مبتلای کنونی، سازمان بهداشت جهانی قرار است تلاش‌هایش را 'افزایش دهد'.

مقام‌های این سازمان بین‌المللی می‌گویند کمک به ۱۵ کشور آفریقایی را در اولویت قرار داده‌اند.

این کشورها از جمله در زمینه پیش‌گیری و محافظت، کمک بیشتری خواهند گرفت.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است که صندوق ویژه این سازمان برای مبارزه با ابولا تا کنون فقط صد هزار دلار دریافت کرده است در حالی که دست‌کم به یک میلیارد دلار نیاز دارد.

کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد هم گفته است از واکنش جامعه جهانی درباره بیماری ابولا، "شدیدا سرخورده" شده است.

آقای عنان در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت که کشورهای غنی باید سریع‌تر از این برای کمک به کشورهای آفریقایی اقدام می‌کردند.

به گفته دبیرکل سابق سازمان ملل که خود اهل کشور آفریقایی غنا است، "اگر این بحران در منطقه دیگری از جهان رخ داده بود، احتمالا به نحو خیلی متفاوتی با آن برخورد می‌شد.".

آقای عنان گفت: "وقتی به سیر این بحران نگاه می‌کنیم، جامعه جهانی وقتی واقعا حواسش جمع شد که این بیماری به آمریکا و اروپا هم رسید. در حالی که باید فکرش را می‌کردیم که در این جهان به‌هم‌پیوسته، قطعی بود که این بیماری به نقاط دیگر هم منتشر شود و فقط زمان می‌بُرد."

تمهیدات ویژه برای کشورهای همسایه بحران

حق نشر عکس Getty
Image caption کوفی عنان که خود اهل آفریقاست می‌گوید تا وقتی ابتلا به ابولا در اروپا و آمریکا دیده نشد، جامعه جهانی در این باره هوشیار نشده بود

مقام‌های سازمان بهداشت جهانی هشدار داده‌اند که شمار جان‌باختگان این بیماری از ۴۵۰۰ نفر گذشته است و از این عده، ۲۳۶ نفر پرستار و خدمه درمانی بوده‌اند.

آنها می‌گویند شمار مبتلایان هم از ۹ هزار نفر گذشته است و تازه شاید رقم واقعی بیش از این باشد چون احتمالا خیلی از موارد گزارش نشده‌اند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی میزان سرایت ابولا در لیبریا، سیرا لئون و گینه همچنان بالاست.

این بیماری در این سه کشور در آفریقای غربی بیش از همه مبتلا کرده و سبب مرگ شده است.

ایزابل ناتسال، مدیر بخش هشدار و واکنش سازمان بهداشت جهانی، از "جهش" شیوع این بیمار در پایتخت گینه و "سرایت شدید" در پایتخت سیرا لئون خبر داده است.

به گفته او قرار است کشورهای منطقه به‌خصوص چهار کشور ساحل عاج، گینه بیسائو، مالی و سنگال که در همسایگی منطقه مبتلا هستند، بیشتر برای رویارویی با این بیماری آماده شوند.

این اقدامات شامل تشکیل گروه‌های واکنش سریع، تعامل با خود جامعه، آموزش درباره پیش‌گیری از ابتلا و محافظت، و تشکیل آزمایشگاه‌های پزشکی در محل است.

واکنش‌ها در اروپا و آمریکا

در همین حال اتحادیه اروپا قرار است بررسی کند که معاینه مسافران خروجی در فرودگاه‌های غرب آفریقا چه اندازه مفید و موثر بوده است.

وزرای بهداشت کشورهای اروپایی همچنین توافق کرده‌اند که درباره اقدامات در فرودگاه‌های اروپا، با یک‌دیگر همکاری کنند.

در حال حاضر برخی کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا، معاینه مسافران در فرودگاه‌ها را آغاز کرده‌اند.

در آمریکا هم که بحث‌ها درباره ابولا همچنان داغ است.

روز گذشته معلوم شد یک پرستار دیگر از میان خدمه بهداشتی که با بیمار مبتلا به ابولا در تگزاس مواجهه داشته‌اند، به این ویروس آلوده شده است.

پیش از او یک پرستار دیگر هم از میان کسانی که درگیر درمان توماس دانکن بودند، به این بیماری مبتلا شده بود.

آقای دانکن که از لیبریا به آمریکا آمد و با تاخیر بیماری‌اش تشخیص داده شد، کمی پس از بستری‌شدن جان داد.

نگرانی‌ها وقتی بالاتر گرفت که خبر آمد این پرستار دوم، پس از گرفتن ویروس ابولا و پیش از آن‌که بیماری‌اش تشخیص داده شود، سوار هواپیمای مسافربری شده بود.

به این ترتیب مقام‌های آمریکایی در پی پیدا کردن ۱۳۲ نفر مسافر آن پرواز هستند تا آنان را زیر نظر بگیرند و در صورت ابتلایشان به این بیماری، آنها را هم قرنطینه کنند.

'اعتماد آمریکایی‌ها رو به کاهش است'

Image caption صف مسافران در فرودگاه نیویورک در انتظار معاینه که به ابولا مبتلا نباشند

با این رخ‌دادها که مایه نگرانی افکار عمومی در آمریکا شده، کمیسیونی در کنگره ایالات متحده مقام‌های درمانی این کشور را زیر سوال گرفت.

رئیس بخش درمانی شرکتی که بیمارستان محل بستری‌شدن بیمار مبتلا به ابولا را بستری کرده بود، در نشست کمیسیون کنگره اذعان کرد که این بیمارستان در نحوه برخورد با مورد بیمار مبتلا به ابولا "اشتباه" کرده است.

تیم مورفی، از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس این جلسه کمیسیون کنگره، گفت که مردم آمریکا هر روز بیشتر اعتمادشان به توانایی مقام‌های درمانی در رویارویی با ویروس ابولا را از دست می‌دهند.

ولی تام فریدمن، رئیس مرکز دولتی مهار بیماری‌ها، در نطق خود در این جلسه گفت که آنها هرچه از دستشان بر می آمده، انجام داده‌اند.

در همین حال باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای دومین روز سفر خود برای حمایت از کارزار انتخاباتی هم‌حزبی‌های خود را عقب انداخت تا با گروه دست‌اندرکاران مقابله با ابولا در کاخ سفید دیدار کند.

او پس از دیدار با آنان گفت که یک مسئول ویژه برای مقابله با این بیماری در آمریکا می‌گمارد و همچنین اگر لازم باشد از نیروی ذخیره برای اعزام به غرب آفریقا استفاده می‌کند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط