انفجارهای متعدد مناطق شیعه‌نشین بغداد را لرزاند

حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس تزئینی است

مناطق شیعه‌نشین بغداد، پایتخت عراق، طی یک رشته حملات جدید، هدف چند عملیات بمب‌گذاری توسط شبه‌نظامیان قرار گرفت که بر اثر آن دست کم ۴۰ نفر کشته و ده‌ها تن مجروح شدند.

یک مقام پلیس، امروز (پنج‌شنبه ۲۴ مهرماه) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "در مناطق شرقی طالبیه بغداد، یک بمب‌گذار انتحاری خود و خودروی بمب‌گذاری شده‌اش را در ناحیه حفاظت‌شده پلیس منفجر کرده است."

این انفجار دست کم ۱۲ کشته و ۲۸ مجروح بر جای گذاشت.

او افزود: "هفت نفر از کشته‌شدگان از نیروهای پلیس بودند."

همزمان یک افسر پلیس دیگر در این خصوص گفته است: "مرگ‌بارترین این بمب‌گذاری‌ها مربوط به انفجار همزمان دو خودرو در یک منطقه تجاری در محله الدولی بود که باعث کشته شدن ۱۴ غیرنظامی و مجروح شدن ۳۸ نفر دیگر شده است".

به گفته وی شش غیرنظامی دیگر نیز بر اثر انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در خیابانی تجاری در شمال منطقه حریه کشته شدند. این انفجار همچنین منجر به زخمی شدن ۱۶ نفر شده است.

پلیس عراق می‌گوید در رویدادی دیگر در شمال محله شولا، بر اثر انفجار چند خمپاره‌ که در منطقه‌ای مسکونی فرود آمدند، ۶ غیرنظامی کشته و ۱۸ تن دیگر مجروح شدند.

تاکنون کسی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است، اما نوع بمب‌گذاری‌ها شبیه به عملیات پیشین گروه "دولت اسلامی" است.

شبه‌نظامیان این گروه بخش‌های بزرگی از عراق را محاصره کرده‌اند و اکنون به ۲۰ کیلومتری غرب فرودگاه بغداد رسیده‌اند.

پیش‌روی آنها توسط شبه‌نظامیان شیعه با پشتیبانی حملات هوایی تحت نظارت آمریکا، متوقف شده، اما منجر به عقب‌نشینی‌ کاملشان نشده است.

'پیرامون امن'

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، چهارشنبه ۲۳ مهرماه، در یک سخنرانی برای نظامیان که از تلویزیون پخش می‌شد، تصریح کرد: بغداد "امن است و دست تروریست‌های شرور به آن نمی‌رسد."

او افزود: "نیروهای امنیتی شجاع ما بغداد و پیرامون آن را به محیطی امن تبدیل کرده‌اند."

انفجار منطقه طالبیه که در نزدیکی یک رستوران در منطقه حفاطت شده پلیس بود، تنها کمی پس از سخنان آقای عبادی روی داد.

۲۵ دقیقه پس از آن نیز دو خودرو حامل بمب در الدولی منفجر شد.

مقامات می‌گویند در ساعات پایانی امروز نیز شش تن بر اثر انفجار یک بمب در سوپرمارکتی در محمودیه واقع در حومه جنوبی بغداد کشته شدند.

انفجار یک بمب دیگر در کنار جاده‌ای در نزدیکی یک یگان گشت نظامی در جنوب پایتخت عراق نیز باعث کشته شدن دو سرباز شد.

کریم النوری عضو سازمان بدر که یک حزب قدرتمند سیاسی است و شاخه نظامی هم دارد به رویترز گفت: "داعش برای گروه‌های شیعه مبارز پیام مشخصی دارد و آن این است که ما حتی در خانه خودتان می‌توانیم شما را هدف قرار دهیم."

منطقه محاصره

گفته می‌شود گروه "دولت اسلامی"در چهل کیلومتری غرب شهر بغداد آماده حمله به شهر فلوجه از استان انبار می‌شود.

آنان برای محاصره فلوجه تلاش مضاعفی داشته ‌اند اما توسط نیروهای دولتی و قبایل متحد منطقه به عقب رانده شده‌اند.

اگر گروه "دولت اسلامی" موفق شود این شهر را به تصرف خود درآورد، امتیاز راهبردی مهمی را نصیب خود کرده، چرا که فلوجه می‌تواند پل ارتباطی میان دو پایگاه مهم آنان باشد.

این گروه که اعلام کرده خلافت اسلامی در عراق و سوریه برپا کرده است، تاکنون توانسته کنترل مناطق اطراف فلوجه و بخش‌هایی از رمادی مرکز استان انبار را در اختیار بگیرد.

سازمان ملل متحد می‌گوید بیش از ۱۱۰۰ نفر در ماه سپتامبر در عراق کشته شده‌اند اما به دلیل در دسترس نبودن آمار دقیق، این آمار شامل کشته شدگان در استان انبار نمی‌شود.

مطالب مرتبط