پیشنهادهای اصلاحی مورد حمایت پاپ در شورای کاتولیک تایید نشد

حق نشر عکس na

شورای مشورتی کلیسای کاتولیک با پیشنهادهای مطرح‌شده برای تسامح بیشتر در قبال همجنس‌گرایان و زوج‌های طلاق‌گرفته موافقت نکرد. گروه‌های مسیحی حامی حقوق همجنس‌گرایان در این باره ابراز تاسف کرده‌اند. پاپ فرانسیس، رهبر واتیکان، برای اصلاحاتی در این زمینه تلاش می‌کند.

روحانیون ارشد کلیسای کاتولیک پیش‌تر در جریان نشست مشورتی برای بازبینی آموزه‌های کلیسا در مورد خانواده، خواستار اتخاذ دیدگاهی مثبت‌تر در مورد همجنس‌گرایان و طلاق شده بودند.

اما بندهای مربوط به این پیشنهادها از نسخه نهایی که به رای گذاشته، حذف شد و به این ترتیب‌نتوانست رای دو سوم شورای مشورتی کلیسای کاتولیک را جلب کند.

همه بندهای پیشنهادشده دیگر رای آوردند.

خبرنگاران می‌گویند مخالفت محافظه‌کاران باعث شده این پیشنهادهای اصلاحی اصلا به رای گذاشته نشود.

قرار است بیشتر در این باره بحث شود و بعدتر در یک سال آینده دوباره مطرح شود.

'دست‌آورد'

گروه‌های مسیحی حامی حقوق همجنس‌گرایان در این باره ابراز تاسف کرده‌اند.

با این حال کریستفور لمب، از نشریه "لوح" ارگان کاتولیک‌های بریتانیا، می گوید اساسا همین که این موضوع در شورای مشورتی کلیسا مطرح شده، "خودش دست‌آورد عظیمی است".

او یادآوری کرده است که خیلی از اسقف‌های شرکت‌کننده در نشست مشورتی، از کشورهایی می آیند که همجنس‌گرایی اصلا در آن‌جا غیرقانونی است.

گروه‌های محافظه‌کار مسیحی به طور عمومی با پیش‌نویس اولیه مخالفت کرده و حتی آن را "خیانت" خوانده بودند.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در نطق خود پس از رای‌گیری، درباره "انعطاف‌ناپذیری خصمانه" هشدار داد.

در نسخه پیش‌نویس آمده بود که همجنس‌گرایان "موهبت‌ها و خصلت‌هایی دارند که به جامعه مسیحی ارائه کنند" اما در نسخه بازبینی‌شده صرفا آمده است که باید از تبعیض در قبال همجنس‌گرایان "دوری کرد".

'شکاف'

پاپ خواسته است متن کامل پیش‌نویس اولیه و از جمله بخش‌های رد شده، منتشر شود. هرچند سخنگوی او تاکید کرده است که این سند شکل آمرانه ندارد.

دیوید ویلی، خبرنگار بی‌بی‌سی در رم، می‌گوید نشست دو هفته‌ای شورای مشورتی، شکاف در دیدگاه کلیسای کاتولیک را در این باره آشکار کرده است که چه‌طور باید با نگاهی متعلق به قرن بیست و یکم، آموزه‌های سنتی مسیحیت را به کار گرفت.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید پاپ فرانسیس با جدیت از سنت‌گرایان خواسته است که خود را در قید کلمات، حبس نکنند. اما نهایتا کاردینال‌ها و اسقف‌های محافظه‌کار بودند که شورای مشورتی را با خود همراه کردند.

سال گذشته یک نظرسنجی که به سفارش پاپ فرانسیس انجام شد، نشان داد اکثریت کاتولیک‌ها آموزه‌های کلیسا در مورد مسائلی مثل آمیزش و پیش‌گیری از بارداری را رد می‌کنند.

پاپ فرانسیس اخیرا در مراسم نیایشی در میدان سن‌پیتر که پیش از شروع این نشست برگزار شد، از اسقف‌های کلیسای کاتولیک خواست که با دقت به درخواست‌های مردم کاتولیک سرتاسر جهان گوش کنند.

او گفت که امیدوار است بحثی "صادقانه، باز و برادرانه" در اجلاس سر بگیرد که پاسخگوی "تغییرات اساسی" در شیوه زندگی خانواده‌ها باشد.

کلیسای کاتولیک بیش از یک میلیارد پیرو در سرتاسر جهان دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پاپ فرانسیس از اسقف‌های کلیسای کاتولیک خواست به دقت به خواست جوامع کاتولیک گوش کنند

مطالب مرتبط