انفجار بمب در صحرای سینا ۷ کشته برجای گذاشت

Image caption از زمان برکناری محمد مرسی، نیروهای مصری مکررا هدف حمله پیکارجویان قرار گرفته اند

مقامات مصری از کشته شدن دست کم ۷ سرباز و مجروح شدن ۴ نفر دیگر توسط یک بمب کنار جاده‌ای در شبه جزیره سینا خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش های دریافتی، خودروی این افراد که در حال گشت زدن در منطقه بودند، هدف انفجار این بمب قرار گرفته است.

این حمله سه روز پس از آن صورت می گیرد که در بمبگذاری مشابهی دو نیروی پلیس در شمال شبه جزیره سینا کشته شدند.

از سپتامبر گذشته ۱۷ مأمور پلیس در دو بمبگذاری در این منطقه کشته شدند.

مسئولیت بسیاری از عملیات علیه نیروهای امنیتی را گروه موسوم به انصار بیت المقدس بر عهده گرفته که در شبه جزیره سینا فعال است و گفته می‌شود با شبکه القاعده ارتباط دارد.

از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر در سال گذشته میلادی، نیروهای نظامی این کشور در شبه جزیره سینا مکررا هدف حمله پیکار‌جویان هدف قرار گرفته‌اند.

شبه جزیره سینا که در شرق کانال سوئز واقع شده، از شمال به دریای مدیترانه و از جنوب به دریای سرخ محدود و از غرب با اسرائیل و از شمال غرب با نوار غزه هم مرز است.

این بخش از اراضی مصر در جریان جنگ شش روزه سال ١٩٦٧ به تصرف اسرائیل در آمد، اما در پی موفقیت های ارتش مصر در نفوذ به آن در جنگ اکتبر سال ١٩٧٣ و پیمان صلح بین دو کشور در سال ١٩٧٩، نیروهای اسرائیلی این منطقه را تخلیه کردند و آن را به مصر بازگرداندند.

در پیمان صلح مصر و اسرائیل برای حضور نظامی مصر در صحرای سینا و نواحی مرزی با اسرائیل و همچنین، حضور نظامی اسرائیل در نوار مرزی با سینا محدودیت هایی در نظر گرفته شده است و برخی منابع مصری این محدودیت ها را عامل ضعف نظامی در این منطقه و در نتیجه، ناتوانی در برقراری امنیت قلمداد کرده اند.

مطالب مرتبط