شبیخون داعش علیه عملیات عراق برای بازپس گیری بیجی

حق نشر عکس AP

گروه دولت اسلامی (داعش) با انجام یک حمله انتحاری پیشروی ارتش عراق برای بازپس گیری شهر بیجی در نزدیکی بزرگترین پالایشگاه نفت عراق را کند کرده است.

همزمان گفته می شود که یک مهاجم انتحاری حداقل ۱۸ نفر را در یک مسجد شیعیان در ناحیه حارثیه بغداد پایتخت عراق کشته است.

عملیات ارتش عراق برای بازپس گیری بیجی از صبح شنبه شروع شده بود اما داعش با استفاده از یک وسیله نظامی موفق شد به نیروهای عراقی شبیخون بزند که در نتیجه آن ۴ سرباز کشته شدند.

یک افسر ارتش به خبرگزاری رویترز گفت:‌ "مهاجم چون با یک دستگاه زرهی رانندگی می کرد نیروهای ما را غافلگیر کرد. ما تصور می کردیم وسیله متعلق به ارتش است."

رویترز گزارش می دهد که این حمله در روستایی در ۲۰ کیلومتری جنوب بیجی روی داد.

افسر ارتش عراق همچنین گفت: "ما تلاش داریم بیجی را در اسرع وقت پس بگیریم تا بار دیگر یک بزرگراه مهم را ایمن کنیم و حملات تروریست ها به پالایشگاه بیجی را متوقف کنیم."

نیروهای "دولت اسلامی" موفق به ایجاد هرج و مرج در منطقه شده و هزاران نفر را از خانه هایشان رانده اند. آنها با هرکس که با قرائت سفت و سخت این گروه از شریعت اسلامی موافق نیست به شدت برخورد می کنند.

آمریکا ائتلافی از ده ها کشور را در یک عملیات هوایی علیه داعش رهبری می کند. این ائتلاف همچنین با کمک آموزشی و تسلیحاتی از ارتش عراق حمایت می کند.

آمریکا و اعضای ائتلاف همچنین حملاتی علیه داعش در سوریه انجام داده اند که به مقاومت شهر کردنشین کوبانی در برابر حملات مستمر داعش کمک کرده است.

نیروهای ویژه استرالیا

همزمان استرالیا می گوید در مورد اعزام ۲۰۰ نیروی ویژه برای آموزش سربازان عراقی در نبرد علیه داعش با دولت این کشور به توافق رسیده است.

جولی بیشاپ وزیر خارجه استرالیا گفت که ارتش استرالیا اکنون در مورد زمان استقرار این نیرو تصمیم خواهد گرفت.

این واحد برای یک ماه در امارات متحده عربی در انتظار ورود به عراق بود چون بغداد از اعطای مصونیت حقوقی به این سربازان که استرالیا خواهان آن بود خودداری می کرد.

استرالیا نقش مهمی در ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با داعش دارد.

این کشور ۶۰۰ سرباز را برای این نبرد اختصاص داده است که از جمله شامل این گروه ۲۰۰ نفره از نیروهای ویژه است.

هواپیماهای این کشور پیشتر در ماه جاری حملاتی علیه داعش انجام دادند.

سفر عبادی به تهران

همزمان گزارش می شود که حیدر عبادی نخست وزیر عراق قرار است روز دوشنبه برای بحث درباره نحوه مبارزه با داعش به تهران سفر کند.

دفتر نخست وزیری عراق روز یکشنبه در بیانیه ای نوشت که این سفر یک روزه برای "هماهنگ کردن تلاش ها در منطقه و جهان برای کمک به عراق در جنگ علیه این گروه تروریستی" انجام می شود.

این سفر همچنین برای تقویت همکاری ها میان دو کشور "در زمینه های انرژی، و مسکن و عمران" انجام می شود.

ایران یکی از حامیان اصلی دولت عراق است که اخیرا رهبری آن به آقای عبادی سپرده شده.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک مقام ارشد کرد عراق گفته است که ایران نیروهایش را در ناحیه خانقین در شمال شرقی بغداد در داخل مرز عراق مستقر کرده است.

به گفته مقام های کرد ایران همچنین در شهر ترکمن نشین امرلی علیه داعش نقش ایفا کرده است. این شهر برای یک ماه تحت محاصره داعش بود که این محاصره توسط نیروهای دولتی و شبه نظامیان وابسته به آن شکسته شد.

پیشتر گزارش شد که جان کری وزیر خارجه آمریکا از انتصاب وزرای دفاع و کشور - چندین هفته پس از تشکیل دولت تازه عراق - به عنوان "یک گام خیلی مثبت" استقبال کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران هم از انتصاب این دو مقام استقبال کرده و اظهار امیدواری کرده است روابط دو کشور گسترش یابد.

مجلس عراق روز شنبه به محمد سالم غبان، از سیاستمداران شیعه برای تصدی پست وزارت کشور رای اعتماد داد. آقای غبان عضو گروه بدر است که به ایران نزدیک تلقی می شود.

واشنگتن پست روز یکشنبه در گزارشی نوشت که انتصاب آقای غبان "می تواند ضربه ای جدی به تلاش ها برای متحد کردن سنی ها و شیعیان برای بازپس گرفتن کشورشان از افراط گرایان اسلام گرا وارد کند."

عفو بین الملل اخیرا در گزارشی گفت که شبه نظامیان شیعه عراق - از جمله اعضای عصائب اهل حق، تیپ بدر، سپاه مهدی و کتائب حزب الله - از ماه ژوئن که ارتش عراق با پیشروی های داعش دچار پریشانی شد قدرت بیشتری گرفته اند.

عفو بین الملل تلویحا این گروه ها را در آدم ربایی و قتل انتقام جویانه سنی ها مقصر شناخت.

در رای گیری روز شنبه در پارلمان، خالد العبیدی از سیاستمداران سنی برای تصدی پست وزارت دفاع انتخاب شد.

انتخاب وزرایی برای این دو وزارتخانه که از وزارت‌های کلیدی به شمار می روند، از جمله موارد مورد اختلاف میان جناح های مختلف سیاسی در عراق بود.