ترکیه: به نیروهای کرد عراقی اجازه انتقال به کوبانی را می‌دهیم

حق نشر عکس r
Image caption ترکیه تاکنون تمایل به دادن اجازه به پیشمرگه های کرد برای عبور از مرز نداشت

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده است که این کشور به نیروهای کرد عراقی که قصد جنگیدن با پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) در کوبانی را دارند، اجازه می دهد که از طریق ترکیه وارد خاک سوریه شوند.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت که مذاکره در این مورد هنوز ادامه دارد، اما از ارائه جزییات بیشتر خودداری کرد.

با تشدید درگیری ها در کوبانی در هفته های اخیر اکثر جمعیت این شهر از خانه های خود به نواحی مرزی گریخته اند.

ترکیه تاکنون به پیشمرگ های کرد (نیروی مسلح اقلیم خودمختار کردستان عراق) یا سایر داوطلبان اجازه نداده است برای کمک به کردها در شهر کوبانی سوریه از خاک ترکیه عبور کنند.

این اقدام ترکیه با انتقادهای گسترده مواجه شده است.

وزارت امور خارجه ترکیه این خبر را در حالی اعلام کرده که پیشتر آمریکا از ریختن محموله های سلاح، مهمات و تدارکات پزشکی توسط هواپیماهای ارتش این کشور برای کردههایی که با پیکارجویان داعش در جنگ هستند، خبر داده بود.

حق نشر عکس BBC World Service

فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین تایید کرده که شش حمله هوایی توسط ائتلاف تحت رهبری آمریکا در نزدیکی کوبانی در روزهای یکشنبه و دوشنبه انجام شده است و شش حمله دیگر هم در نزدیکی شهرهای فلوجه و بیجی در عراق. هواپیماهای فرانسوی و بریتانیایی در این حملات نقش داشته اند.

کسرا ناجی خبرنگار بی بی سی در مرز ترکیه در نزدیکی کوبانی می گوید که دوشنبه برای جنگجویان کرد روز آرامی بود ظاهرا به این دلیل که آنها موفق به راندن نیروهای داعش از بیشتر شهر شده اند اما با رسیدن شب درگیری های شدید در شمال شهر روی داد.

خبرنگار ما می گوید که تصمیم دولت ترکیه باعث تقویت روحیه مدافعان کوبانی و به زودی باعث تقویت قوای آنها می شود.

پیشروی سریع داعش در سوریه و عراق و کنترل بخش های وسیعی از خاک این دو کشور باعث نگرانی شدید غرب شده که تشکیل ائتلاف ضدداعش و حملات هوایی علیه این گروه را به دنبال داشته است.

روز دوشنبه ایوان سیمونوویچ رئیس دفتر حقوق بشر سازمان ملل رفتار این گروه با اقلیت ها را پررنگ کرد و گفت اقدامات داعش می تواند به مثابه جنایات جنگی باشد.

او گفت که به خصوص رفتار این گروه با ایزدی های عراق معادل تلاشی برای نسل کشی بوده است.

تغییر موضع ترکیه

خبرگزاری کردی روداو گزارش می دهد که آنکارا به درخواست مسعود بارزانی رهبر کردستان عراق اجازه انتقال این نیروها را داده است.

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که ترکیه اعتماد بیشتری به کردهای عراق دارد و کمتر از جانب آنها احساس خطر می کند؛ ناحیه ای نیمه خودمختار که می تواند با آن تجارت و مبادله داشته باشد.

ترکیه از سوی جمعیت کردی خود در این زمینه به شدت تحت فشار بود.

آقای چاووش اغلو هم گفت: "ترکیه علاقه ای ندارد شاهد سقوط کوبانی باشد."

عصمت حسن یک مقام ارشد کرد که مسئول دفاع از کوبانی است به بی بی سی گفت که نیروهایش از حالا ابتکار عمل را در مقابل داعش به دست دارند و به جای سرباز نیازمند سلاح های سنگین هستند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا پیشتر در توجیه ریختن کمک برای کردهای کوبانی از هوا توسط هواپیماهای سی۱۳۰ علیرغم تردیدهای ترکیه گفت که مشکلات ترکیه با پ ک ک را درک می کند اما "حمایت نکردن از مردم با شهامت کرد از لحاظ اخلاقی کاری دشوار است."