استعفای دو وزیر ارشد از دولت ژاپن

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم ابوچی هنگام عذرخواهی در مقابل دوربین‌ها تعظیم کرد

دو نفر از وزیران ارشد ژاپن، یوکو ابوچی وزیر صنعت و بازرگانی و میدوری ماتسوشیما وزیر دادگستری از مقام‌های خود استعفا دادند.

خانم ماتسوشیما به نقض قوانین انتخابات و خانم ابوچی به تخلفات مالی و سوء استفاده از منابع مالی کارزار انتخاباتی متهم شده است.

خبرنگاران می‌گویند کناره‌گیری آنها از دولت ژاپن ضربه سختی به شینزو آبه، نخست وزیر کشور، محسوب می‌شود که امیدوار بود زنان بیشتری به سطوح بالای دولتی راه یابند.

آقای آبه که خود این دو وزیر را منصوب کرده بود گفت که در ظرف یک روز برای آنها جایگزینی پیدا خواهد کرد. هر دو وزیر از اعضای حزب حاکم و محافظه کار لیبرال دموکرات هستند.

خانک ابوچی یکی از پنج زنی بود که تنها ماه پیش از سوی آقای آبه منصوب شد و در بعضی محافل سیاسی از او به عنوان نخست وزیر آینده نام برده شده بود.

اما هفته گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه کارکنان خانم ابوچی از منابع مالی کارزار انتخاباتی او سوء استفاده کرده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم ماتسوشیما به نقض قوانین انتخاباتی متهم شده است

خانم ابوچی امروز، دوشنبه ۲۰ اکتبر در یک کنفرانس خبری که از تلویزیون ژاپن پخش شد گفت که شخصا مرتکب تخلفی نشده است، اما سیاست‌ها در حوزه اقتصاد و انرژی " نباید به خاطر مشکلات من بلاتکلیف بمانند".

او در ادامه از عدم توانایی خود در پیشبرد اهداف تعیین شده از سوی آقای آبه، از جمله احیای اقتصاد و ترویج مقام زن در جامعه، عذرخواهی کرد و گفت: "من از جدیت عواقب و تاثیری که داشتم آگاهم."

چند ساعت پس از استعفای خانم ابوچی، نخست وزیر اعلام کرد که خانم ماتسوشیما، ۵۸ ساله نیز از مقام خود کناره‌گیری کرده است.

گفته شده است که خانم ماتسوشیما با پخش اعلامیه‌ای حاوی عکس خود و متن سیاست‌ های حزب در جشنواره‌ای در حوزه انتخاباتی‌اش بین مردم مرتکب خلاف شده است.

روز جمعه حزب دموکرات (حزب مخالف دولت) ضمن غیر قانونی خواندن این کار از خانم ماتسوشیما شکایت کرد و خواهان استعفای او شد.

حزب دموکرات خانم ماتسوشیما را به نقض قوانین انتخابات و سوء استفاده از منابع مالی حامیان حزب متهم کرده است.

اما روپرت وینگفیلد هیز، خبرنگار بی‌بی‌سی در ژاپن می گوید که این پایان مشکلات شینزو آبه در رابطه با وزیران زن در کابینه اش نیست.

اریکو یاماتانی یکی دیگر از پنج وزیر زن که ماه پیش از سوی آقای آبه منصوب شد متهم به نژادپرستی و ایراد سخنرانی‌های تبعیض آمیز علیه جامعه کره ای مقیم ژاپن شده است.