هزارها زندانی در تاجیکستان عفو خواهند شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بر اساس قانون جدید عفو بیش از 10 هزار نفر مورد عفو قرار خواهند گرفت

رئیس جمهوری تاجیکستان روز دوشنبه، ۲۰ اکتبر طرح یک قانون عفو را برای بررسی به مجلس نمایندگان این کشور فرستاده است.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات ریاست جمهوری تاجیکستان، این اقدام در ارتباط به ۲۰ امین سالگرد تصویب قانون اساسی کشور و به منظور "انسان دوستی، رحم و شفقت و بخشیدن گناهها" صورت گرفته است.

طبق اطلاعات مقدماتی، در صورت تصویب این طرح بیش از ۱۰ هزار زندانی و افراد مظنون در ارتکاب جرایم مختلف مورد عفو قرار خواهند گرفت.

طبق تفسیر دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، این قانون زندانیان زن، مردان بالای ۵۵ سال، سابقه‌داران جنگ جهانی دوم و جنگ داخلی در تاجیکستان، آسیب‌دیدگان بر اثر مهار ساختن فلاکت نیروگاه اتمی چرنوبیل، افراد مبتلا به امراض قلبی، سرطان، سل و همچنین جوانان از خدمت سربازی سرتافته را تحت پوشش خواهد داد.

همچنین، افرادی که مرتکب جرایم سنگین نشده و از روی "بی احتیاطی جنایت کرده‌اند"، مورد عفو قرار خواهند گرفت.

در همین حال، افرادی که برای ارتکاب جرایم سنگینی چون قتل، تجاوز به ناموس، خیانت به وطن، تلاش برای غصب حاکمیت، دعوت برای تغییر نظام دولتی از طریق زور، جاسوسی، تخریبکاری و تروریسم زندانی شده‌اند، شامل فهرست عفو نخواهند شد.

قانون عفو فعلی ۱۴ امین قانون عفو در تاجیکستان است که از زمان کسب استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ تا به حال تصویب شده است.

قانون عفو اخیر در سال ۲۰۱۱، در ارتباط به ۲۰ امین سالگرد استقلال تاجیکستان اعلام شده، در چارچوب این سند ۴۳۰۰ زندانی آزاد شده و مدت حبس بیش از ۵ هزار زندانی کاهش یافته بود.

هنوز روشن نیست که زندانیان سرشناسی چون یعقوب سلیم اف، وزیر پیشین کشور، غفار میرزایف، فرمانده پیشین گارد ملی، محمدروزی اسکندراف، رئیس پیشین شرکت "تاجیک گاز" و رهبر حزب دموکرات این کشور و زید سعیداف، صاحبکار معروف و وزیر پیشین صنایع تحت سایه این قانون خواهند آمد یا خیر.