ورود تدارکات به آسیب دیده ترین کشورها در بحران ابولا

حق نشر عکس Reuters

جان ماهاما رئیس جمهور غنا گفته است که ورود تدارکات و منابع حیاتی برای مقابله با بحران ابولا به سه کشوری که بیشترین آسیب را در شیوع جاری دیده اند شروع شده است.

آقای ماهاما که ریاست گروه منطقه ای اکوواس را به عهده دارد همچنین به بی بی سی گفت که ایجاد مراکز درمانی در این سه کشور یعنی گینه، لیبریا و سیرالئون در جریان است.

اما او خواستار هماهنگی مناسب میان سازمان ها برای جلوگیری از دوباره کاری شد.

این شیوع تاکنون جان بیش از ۴۵۰۰ نفر را گرفته که تقریبا همه آنها در این سه کشور بوده اند.

بنابه تخمین ها حدود ۷۰ درصد از کسانی که آلوده شده اند مرده اند.

در همین حال سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه گفت که نیجریه در شش هفته گذشته شاهد بروز هیچ مورد تازه ای ابولا نبوده و از ابولا رها شده است.

هفته گذشته سنگال هم رها از ابولا اعلام شده بود.

آقای ماهاما به بی بی سی گفت که برنامه خواربار جهانی درحال انتقال هوایی کمک های انساندوستانه به لیبریا، سیرالئون و گینه است.

او گفت:‌ "اتومبیل، موتور سیکلت ها و سایر وسایل حمل و نقل به این کشورها می رود. لباس های محافظتی بیشتری هم تهیه شده است."

"اما نیازی نیست ما کار یکدیگر را تکرار کنیم و مراکز درمانی بیشتری برپا کنیم درحالی که داوطلب و خدمه پزشکی کافی برای معالجه افراد در مراکز کنونی نداریم."

رئیس جمهور غنا اضافه کرد: "باید توازنی وجود داشته باشد، باید همه شکاف های موجود پر شود و اطمینان حاصل شود که منابع به بهترین شکل صرف مهار بیماری می شود."

آقای ماهاما گفت که او ترتیب برقراری نشست اکوواس در ماه نوامبر برای هماهنگ کرد واکنش بین المللی را داده است.

او گفت سایر کشورهای غرب آفریقا باید از نیجریه درس بگیرند.

'فکر خوب'

همزمان وزرای خارجه اتحادیه اروپا درحال ملاقات در لوگزامبورگ برای بحث درباره چگونگی تقویت واکنش خود به ابولا هستند.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در حاشیه این نشست گفت که انتظار دارد در این نشست یک هماهنگ کننده برای روان کردن واکنش اروپا تعیین شود.

او گفت: "من و همکارانم در اینکه تعیین یک هماهنگ کننده اروپایی برای مبارزه با ابولا فکر خوبی است اتفاق نظر داریم. نام این هماهنگ کننده در چند روز آینده اعلام خواهد شد. به نظرم قدم خیلی مهمی است."

کشورهای اروپایی بیش از ۵۰۰ میلیون یورو اختصاص داده اند اما بریتانیا برای دو برابر شدن این رقم فشار می آورد.

این پول برای کمک به تقویت سیستم های تحت فشار بهداشتی در لیبریا، سیرالئون و گینه و تخفیف خسارت ابولا بر اقتصاد این کشورها صرف خواهد شد.

مطالب مرتبط