معترضان هنک کنگ ادعای 'رابطه با خارج' را رد کردند

حق نشر عکس AFP

فعالان دموکراسی خواهی در هنگ کنگ ادعای رئیس دولت هنگ کنگ دایر بر دخالت "نیروهای خارجی" در تظاهرات ضددولتی در این شهر را به شدت رد کرده اند.

الکس چو از فعالان دانشجویی گفت که اظهارات رهبر هنگ کنگ "غیرمسئولانه" است و گفت که لئونگ تسان یینگ هیچ شاهدی در تایید ادعایش ارائه نکرده است.

تظاهرات سیاسی برای سه هفته بخش هایی از هنگ کنگ را فلج کرده است. معترضان خواستار انتخابات کاملا آزاد در سال ۲۰۱۷ هستند درحالی که چین می گوید باید نامزدها را تایید صلاحیت کند.

آقای لئونگ پیشتر در مصاحبه با شبکه محلی ای تی وی گفته بود که این اعتراضات "یک جنبش کاملا داخلی نیست چون نیروهای خارجی در آن دخالت دارند."

اما او از دادن جزییات یا نام کشورهایی که فکر می کند در اعتراضات دخیل هستند خودداری کرد.

آقای چو از فدراسیون دانشجویان هنگ کنگ گفت: "صدور بیانیه ای دایر بر نفوذ قدرت های خارجی در این جنبش درست پیش از شروع گفتگوها گواهی بر آن است که آقای لئونگ به سرکوب کل جنبش امید دارد."

مقام های چین مکررا علیه "مداخله خارجی" در هنگ کنگ هشدار داده اند و همزمان رسانه های دولتی چین غرب را به "تحریک" اعتراضات متهم کرده اند.

تحلیلگران می گویند چین شاید برای جلوگیری از حمایت دولت های خارجی از اعتراضات چنین اتهامی را مطرح می کند.

پیشتر در ماه جاری ده ها هزار نفر در اعتراضات هنگ کنگ شرکت کردند و خواستار دموکراسی کامل شدند.

درحالی که شمار تظاهرکنندگان تحلیل رفته فعالان همچنان در دو ناحیه شهر، ادمیرالتی و کازوی، و همچنین در مونگ کوک حضور دارند.

پلیس و تظاهرکنندگان در روزهای اخیر درگیر شده اند هرچند یکشنبه شب هیچ زد و خوردی گزارش نشد.

پلیس تلاش کرده است که موانع و چادرهای ایجاد شده توسط معترضان را بردارد اما موفق نشده.

آقای لئونگ تایید نکرد که آیا دولت بار دیگر برای پراکندن محل های تحصن تلاش خواهد کرد اما گفت:‌ "ما برای حرف زدن با مردم وقت می خواهیم، به خصوص با جوانان. من می خواهم شاهد پایان صلح آمیز و معنی دار این مشکل باشم."

معترضان در مقابل آقای لئونگ را به ناکامی در ایستادن در برابر حزب کمونیست چین متهم می کنند.

دو طرف موافقت کرده اند روز سه شنبه مذاکره کنند. این مذاکرات به طور زنده از تلویزیون پخش خواهد شد.

مطالب مرتبط