'روسیه و اوکراین هر دو در فجایع شرق اوکراین دست دارند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته جدایی طلبان هوادار روسیه پنج قربانی در این نقطه در شرق اوکراین دفن شده بودند.

سازمان عفو بین الملل، نهاد حامی حقوق بشر می گوید دو طرف درگیری ها در فجایع شرق اوکراین دست دارند، اگرچه تاکید کرده نقش نیروی های دولت اوکراین به گستردگی آنچه روسیه می گوید نیست.

به گزارش سازمان عفو بین الملل شواهد محکمی در حوالی شهر دونتسک نشان می دهد نیروهای دولتی در کشتن چهار مرد دست داشته اند.

زمانی که اجساد این عده کشف شد، رسانه های روسیه از کشف "گورهای دسته جمعی" خبرداده بودند.

گزارش سازمان عفو بین الملل بر اساس تحقیقاتی گسترده در شرق اوکراین است که در دو ماه گذشته انجام گرفته.

عفو بین الملل می گوید شکی نیست که نیروهای دولتی اوکراین و داوطلبان هوادارشان، در زمان مفقود شدن این چهار نفر منطقه را تحت کنترل داشتند.

به گزارش این سازمان در عین حال شواهدی از اعدام های صحرایی به دست جدایی طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین به چشم می خورد که از جمله می توان به کشتن دو اسیر در سوردونتسک در ماه ژوییه اشاره کرد.

به گفته جان دالوسن مدیر بخش آسیا و اروپای سازمان عفو بین الملل "شکی نیست که کشته ها و خشونت های اعمال شده در شرق اوکراین کار هر دو گروه جدایی طلبان حامی روسیه و نیروهای طرفدار دولت کیف بوده است."

با این حال تخمین حجم دقیق جنایت های مرتکب شده مشکل است.

سازمان عفو بین الملل در گزارش اخیر خود از دو طرف درگیری ها خواسته است در مورد کشته ها و سایر خشونت ها تحقیقات کاملی انجام دهند، چرا که به گفته او برخی وقایع "عامدانه به غلط ثبت شده است".

آقای دالوسن اضافه کرد: "در خصوص بعضی از موارد تکان دهنده ای که به ویژه توسط رسانه های روسیه گزارش شده است به شدت غلو شده است".

در همین حال روز دوشنبه، همزمان با ادامه درگیریها بین دو طرف، انفجار عظیمی بخش هایی از دونتسک را لرزاند.

موج این انفجار به ورزشگاه دونباس که دو سال پیش محل برگزاری مسابقات فوتبال اتحادیه اروپا بود آسیب رساند.

محل انفجار در نزدیکی یک کارخانه مهمات سازی در حومه شهر گزارش شده است. ناحیه ای که فرودگاه نیز در آنجا واقع است و در هفته های گذشته شاهد درگیری هایی شدید بوده است.

یک ویدیو که در وب سایت یوتیوب منتشر شده است نشان می دهد موج این انفجار کنفرانس خبری شورشیان را نیز مختل کرده است. نیروهای جدایی طلب طرفدار روسیه مدعی شدند این انفجار یک موشک "توچکا یو" بوده است.

شورش های شرق اوکراین پس از انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه از ماه آوریل گذشته در مناطق دونتسک و لوهانسک آغاز شد.

در پی سرنگونی رییس جمهور هوادار روسیه ویکتور یاکونویچ تحرکات نیروهای جدایی طلب در منطقه روسی زبان شرق اوکراین شدت گرفت.

عفو بین الملل، گزارش خود را بر اساس تحقیقات گسترده صورت گرفته در شرق اوکراین در ماه های اوت تا سپتامبر تهیه کرده است.

در پی بازدید نماینده این سازمان از روستای نیژنیا کرینکا در نزدیکی دونتسک در تاریخ ۲۶ سپتامبر، از کشف اجساد چهار نفر از ساکنین منطقه خبر رسید.

عفو بین الملل می گوید شکی نیست که در زمان ناپدید شدن قربانیان، این منطقه در کنترل نیروهای دولتی اوکراین و شبه نظامیان دولتی بوده است.

در بخش دیگری از گزارش عفو بین الملل آمده است که شواهدی از اعدام هواداران جدایی طلب روسیه در منطقه وجود دارد که شامل قتل دو اسیر در سورودونتسک در ماه ژوییه می شود.

اجساد این دو نفر در نزدیکی ریگرودوک در ماه آوریل کشف شد. شواهدی از شکنجه کشته شدگان در منطقه تحت کنترل شورشیان دیده شده است.

در اخبار عفو بین الملل آمده است که کشته شدگان شامل فعالان طرفدار اوکراین و افراد مشکوک به همکاری، مجرمان محلی و محکومان درگیری ها بوده اند.

یکی از رهبران شورشیان در گفتگو با خبرگزاری ریانوستی گفته است که جدایی طلبان به مناطق اوکراین در نزدیک شاستیه شهری در نزدیکی منطقه لوهانسک حمله کرده اند.

رهبر جنگجویان "الکساندر بدنو" گفته است شورشیان حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای اوکراینی را محاصره کرده اند.

روسیه نیروهای اوکراین را متهم به تیراندازی به مناطق مسکونی کرده است در همین زمان کیف شورشیان مورد حمایت روسیه را "تروریست" خوانده است همان کسانی که مجرمین حقوق بشری شناخته شده اند.