دیدبان حقوق بشر: دولت اوکراین در شرق این کشور از بمب خوشه‌ای استفاده کرده است

Image caption دولت اوکراین استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را تکذیب کرده است

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که شواهد قوی در اختیار دارد که نشان می‌دهد نیروهای دولت اوکراین به مناطق پرجمعیت و مسکونی در شرق این کشور با بمب‌های خوشه‌ای حمله کرده‌اند.

استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در بسیاری از کشورها ممنوع اعلام شده، اما اوکراین هنوز به معاهده جهانی منع استفاده از بمب‌های خوشه‌ای نپیوسته است.

۸۶ کشور به این معاهده پیوسته‌اند. روسیه و آمریکا از جمله کشورهایی هستند که هنوز آن را امضاء نکرده‌اند.

دیدبان حقوق بشر در گزارشی تحقیقی که با همکاری روزنامه نیویورک تایمز تهیه شده است می‌گوید که حداقل دوازده واقعه را شناسایی کرده که طی آنها شش نفر از جمله یک امدادگر سوئیسی در چنین حمله‌ هایی در اطراف شهر دونتسک کشته شده اند.

گزارش دیدبان حقوق بشر خاطر نشان می‌کند که جدایی‌طلبان هوادار روسیه هم ممکن است از سلاح‌های مرگبار استفاده کرده‌ باشند.

دولت اوکراین استفاده از بمب‌های خوشه‌ای و همچنین حمله به مناطق مسکونی و پرجمعیت را تکذیب کرده است.

با این حال دیدبان حقوق بشر گفته است که استفاده از مهمات خوشه‌ای در دونتسک "گسترده" بوده است.

گزارش دیدبان حقوق بشر می‌گوید امکان پذیر نیست که به طور قاطع تعیین کرد که چه کسانی در این حملات دست داشته اند، اما شواهد حاکی از دست داشتن نیروهای دولت اوکراین است.

این گزارش می‌گوید که امدادگر سوئیسی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در دوم اکتبر در دفتر کارش در دونتسک در حمله‌ای کشته شد که طی آن از مهمات خوشه‌ای استفاده شده بود.

در همین حال ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت‌و‌گو گرده است. این دو در مورد راه‌های مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به بحران شرق اوکراین گفت‌و‌گو کردند. در این مکالمه تلفنی، روسای جمهوری اوکراین و روسیه توافق کردند که حفظ آتش‌بس در منطقه ضروری است.

ولادیمیر پوتین و پترو پوروشنکو همچنین در مورد صادرات گاز روسیه به اوکراین صحبت کردند.

مطالب مرتبط