کوبانی از آسمان؛ قبل و بعد از نبرد

نیروهای کرد در شهر کوبانی در شمال سوریه همچنان به مبارزه علیه پیکارجویان گروه موسوم به حکومت اسلامی (داعش سابق) ادامه می دهند. حملات هوایی به رهبری آمریکا نیز در حمایت در کردها درجریان است. این مبارزه به عنوان آزمونی برای قدرت نیروهای ائتلافی علیه داعش مطرح است.

گفته می شود که که تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر در کوبانی کشته شده اند.

عکس های ماهواره ای که از سوی موسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل منتشر شده، نشان دهنده وضعیت کنونی کوبانی است. تحلیل این عکس ها حاکی از تجمع وسایل نقلیه در نزدیک مرز ترکیه، وارد آمدن خسارات فراوان به ساختمان ها و نیز برقراری اردوگاه آوارگان برای اسکان کسانی است که از درگیری ها می گریزند.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service

تحلیل سازمان ملل از عکس ها از جمع شدن صدها خودرو در خاک سوریه در نزدیکی مرز با ترکیه حکایت دارد. به علاوه در آنسوی مرز در خاک ترکیه، بخشی از زمین برای نگهداری ماشین ها آماده شده است.

ساختمان های ویران

حق نشر عکس BBC World Service

چندین ساختمان که احتمالا در نتیجه حملات هوایی ویران شده است در بخش شمالی شهر دیده می شود. یک گودال بزرگ هم در نزدیکی ساختمان های خراب شده ایجاد شده است.

اردوگاه آوارگان

حق نشر عکس BBC World Service

یک اردوگاه بزرگ آوارگان در سمت ترکیه منطقه مرزی دیده می شود. از آغاز پیشروی نیروهای داعش در کوبانی بیش از ۱۶۰ هزار نفر از این شهر فرار کرده اند.

مطالب مرتبط