کره شمالی یک شهروند آمریکایی را آزاد کرد

حق نشر عکس AP

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که کره شمالی، جفری فاول را آزاد کرده است. آقای فاول یکی از سه شهروند آمریکایی است که در کره شمالی تحت بازداشت بودند.

ماری هرف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که آقای فاول به دنبال مذاکرات انجام شده، روز سه‌شنبه آزاد شده و اکنون در راه بازگشت به آمریکا است.

خانم هرف گفت که ایالات متحده برای تضمین آزادی دو شهروند دیگر آمریکا، متیو میلر و کنت با که در کره شمالی بازداشتند تلاش می‌کند.

ایالات متحده کره شمالی را متهم کرده است که با بازداشت شهروندان آمریکایی به عنوان گروگان در بازی دیپلماتیک‌اش سوءاستفاده می‌کند اما پیونگ یانگ این اتهام را رد می کند.

آقای فاول ۵۶ ساله ۲۹ آوریل سال میلادی جاری وارد کره شمالی شد و اوایل ژوئن هنگامی که قصد داشت کشور را ترک کند بازداشت شد.

اتهام او "ضدیت با حکومت" عنوان شد اما برخی رسانه های ژاپن گزارش کرده اند که او یک جلد انجیل را در توالت رستورانی در بندر شمالی چونگجین جا گذاشته است.

خانواده آقای فاول مصرانه می گویند که او ماموریتی تبلیغی از جانب کلیسایش نداشته است.

فعالیت مبلغان مذهبی در کره شمالی جرم به حساب می‌آید.

در ماه آگوست جفری فاول و ماتیو میلر دیگر شهروند بازداشت شده کره شمالی در یک برنامه تلویزیونی ظاهر شدند و از دولت آمریکا خواستند که به آزادی آنها کمک کند.

دولت آمریکا در واکنش به این درخواست وعده داد که آزادی این بازداشت شدگان را به اولویت خود بدل خواهد کرد.

آقای میلر بعد از آن به دلیل آنچه "اقدامات خصمانه" خوانده شده به شش سال کار با اعمال شاقه محکوم شد.

تلاش های سوئد

ماری هرف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است دولتش از آزادی آقای فاول استقبال می کند و یک بار دیگر از کره شمالی خواست دو نفر باقی مانده را فورا آزاد کند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا کره شمالی آزادی آقای فاول را مشروط به این کرده که دولت آمریکا راسا برای خارج کردن او از کره شمالی وارد عمل شود.

خانم هرف در عین حال از فعالیت هاس سوئد که به عنوان حافظ منافع آمریکا در کره شمالی فعالیت می کند تشکر کرد.

هیچ دلیلی برای آزادی آقای فاول ارائه نشده است.

آمریکا تلاش کرده است برای اطمینان از آزادی سه شهروند خود در کره شمالی، نمایندگان عالیرتبه ای را جهت مذاکره به پیونگ یانگ اعزام کند اما تمام این سفرها در ماه های اخیر توسط دولت کره شمالی لغو شده اند.