روزنامه‌های ترکیه: سیاست جدید دولت در کوبانی، جبران اشتباه یا اشتباه تازه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کوبانی در صفحه اول روزنامه صباح که طرفدار دولت است و تقویم که روزنامه عامه‌پسندی است

روزنامه های ترکیه به بحث در این باره پرداخته‌اند که آیا دولت این کشور با دادن اجازه عبور نیروهای پیشمرگ کرد عراقی از مرز ترکیه برای ورود به کوبانی، اشتباهات گذشته خود را جبران می کند یا این که مرتکب اشتباهات بیشتری می شود.

برخی از رونامه هایی که در این مورد بدبین هستند به دولت ترکیه هشدار داده‌اند که به یک بحران منطقه‌ای کشیده نشود.

چند روزنامه طرفدار دولت از جمله وطن، استار، ینی شفق و نیز روزنامه عامه پسند تقویم، تحولات اخیر را با نظر مثبت ارزیابی کرده و از تیترهایی مانند "کریدور اخوت" استفاده کرده‌اند.

روزنامه وطن، شرح داده که چرا تصمیم اخیر ترکیه غیرمنتظره نیست و خاطرنشان می سازد که کوبانی در توازن قدرت علیه دولت اسلامی (داعش) اهمیت بسیار زیادی دارد.

این روزنامه می نویسد: "برای مدت طولانی برنامه امحاء دولت اسلامی از روی نقشه، ریخته شده و بحث زیادی در این باره شده بود که تنها چاره، اعزام نیروهای پیشمرگ کردستان عراق به شمال سوریه، با عبور از ترکیه است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای بریتانیایی به پیشمرگ‌های کرد در اربیل عراق آموزش داده‌اند

مفسر روزنامه وطن معتقد است که تمام "اشتباهات" در برخورد با وضعیت کوبانی اکنون تصحیح شده "ولی بد نیست اگر بتوانیم توضیح دهیم که چرا برای رسیدن به نقطه ای که کارها درست صورت بگیرد، تا این حد مقاومت شده بود."

روزنامه صباح، که شدیدا طرفدار دولت است از بحث در باره "کریدور" در صفجه اول روزنامه خودداری کرده و در عوض به فرو ریختن تسلیحات و تجهیزات دارویی بر فراز کوبانی توسط آمریکا اهمیت داده. این رونامه تاکید می کند که آمریکا قبلا ترکیه را در جریان این برنامه قرار داده بود.

استراتژی "اشتباه"

ولی سایر روزنامه های ترکیه از آنچه که عقبگرد دولت ترکیه می خوانند، انتقاد کرده اند.

در یک تیتر روزنامه سکولار جمهوریت، می خوانیم: "حزب عدالت و توسعه ( حزب حاکم) سقوط کرده نه کوبانی". نظر این روزنامه این است که حزب حاکم تسلیم نفوذ آمریکا شده و با دادن اجازه عبور نیروهای پیشمرگ کردستان عراق از خاک ترکیه، سیاستش را تغییر داده.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حملات هوایی آمریکا علیه مواضع داعش در کوبانی ادامه دارد

روزنامه عامه پسند سوزجو، می نویسد رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با تنها یک تلفن باراک اوباما همتای آمریکایی خود، مرزهای ترکیه را باز کرد.

مفسر روزنامه خبرترک، معتقد است که حزب عدالت و توسعه از همان ابتدا استراتژی غلطی در ارتباط با کوبانی اختیار کرد و هنوز هم با حمایت از یک جناح کرد به اشتباه خود ادامه می دهد.

خبرنگار این روزنامه می نویسد: "این احتمال فزاینده وجود دارد که کوبانی سقوط نخواهد کرد.... و البته وارد رابطه همکاری مستقیم یا غیر مستقیم با پ ک ک ( حزب کارگران کردستان) شدن، توازن را در منطقه و نیز در ترکیه تغییر خواهد داد."

ملیت، یک روزنامه دیگر ترکیه نیز می نویسد پ ک ک، که در ترکیه غیرقانونی است، "مزایایی به دست آورده که حتی انتظارش را هم نداشت" –معروف شدن در سطح بین المللی، مشروعیت و متحدان جدید.

مفسر روزنامه ملیت همچنین از این که ترکیه مانند عراق بیشتر به بحران منطقه ای کشیده شود، ابراز نگرانی کرده و می نویسد کشانده شدن به بحران سوریه، با توجه به تضعیف عراق، پیدا کردن یک پایگاه و قوی تر شدن را برای دولت اسلامی امکان پذیر کرده است.

مطالب مرتبط