مرگ سرباز کانادایی در تیراندازی در اوتاوا؛ آماده باش در پایتخت

حق نشر عکس AP

یک مرد مسلح یک سرباز را در یک بنای یادبود جنگ در شهر اوتاوا به ضرب گلوله کشته است. دقایقی بعد پلیس در داخل ساختمان پارلمان با یک فرد مسلح درگیر شد و او را کشت.

پلیس تایید کرد که مرد مهاجم کشته شده است با این حال پایتخت کانادا در تمام روز درحالت آماده باش بود چون از وجود مظنونان دیگر نگرانی وجود داشت.

معلوم نیست که قاتل سرباز کانادایی همان مهاجمی باشد که در داخل پارلمان با پلیس درگیر و کشته شد.

استیون هارپر نخست وزیر کانادا گفت که کشور "از این خشونت مرعوب نخواهد شد."

مهاجم پشت در اتاقی که نشست کابینه به ریاست نخست وزیر کانادا در آن در جریان بود با پلیس درگیر شد.

مقام ها می گویند که مهاجمان شاید بیش از یک نفر بوده باشند.

خبرگزاری ها در آمریکا و کانادا به نقل از مقام های نام برده نشده کانادایی گزارش داده اند که مهاجم مسلحی که کشته شده مایکل زهاف بیبو نام دارد.

حادثه صبح روز چهارشنبه شروع شد زمانی که دو سرباز محافظ بنای یادبود هدف تیراندازی مردی که اسلحه حمل می کرد قرار گرفتند. دقایقی پس از این تیراندازی مردی در داخل پارلمان وارد درگیری مسلحانه با پلیس شد.

نیتان سیریلو یکی از این دو سرباز در اثر جراحات وارده درگذشت. سه نفر دیگر در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفتند اما مرخص شدند.

آقای هارپر عصر چهارشنبه چیزی در باره سابقه فرد مهاجم یا انگیزه احتمالی او نگفت:‌ "در روزهای آینده چیزهای بیشتری درباره این تروریست و هر همدستی که ممکن است به او کمک کرده باشد خواهیم آموخت."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تیراندازی‌ تنها ساعاتی پس از آن آغاز شد که سطح هشدار تروریستی در کانادا از پایین به متوسط تغییر پیدا کرد.

یکی از مقام‌های دولتی گفته است که بالا بردن سطح هشدار در واکنش به نشانه‌‎هایی از تشدید فعالیت اینترنتی گروه‌های تندرو مثل "دولت اسلامی" و القاعده صورت گرفته است.

دانشگاه اوتاوا که در نزدیکی پارلمان است بسته شد و سفارت آمریکا در کانادا هم اعلام کرد که موقتا تعطیل می‌شود.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی با آقای هارپر این حمله را محکوم کرده و بر دوستی نزدیک دو کشور تاکید کرده است.

این هفته همچنین یک سرباز کانادایی دیگر در تصادف رانندگی کشته شد. به گفته شاهدان دیروز فردی عامدانه به سوی دو سرباز راند و آنها را زیر گرفت که یکی از آنها درگذشت و دیگری مجروح شد. خود راننده هم با شلیک پلیس کشته شد.

بنا به گزارش‌ها این شخص به تازگی به اسلام گرویده بود.

بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که به کانادا رفته است، می‌گوید در کانادا برخی از ارتباط حادثه دیروز و امروز نگران هستند.

رسانه هاى كانادا پيام‌هايى از اعضاى داعش در شبكه اجتماعى منتشر كرده‌اند كه در آن از کسی که سربازها را زیر گرفت تجلیل شده است.

این کشور پیشتر در ماه جاری اعلام کرد که به عملیات هوایی تحت رهبری آمریکا برای انجام حملات به داعش می پیوندد.

اما نمی توان تایید کرد که حملات این هفته به داعش یا عملیات تازه نظامی کانادا ارتباطی داشته است.