پهپادها بر فراز بریتانیا؛ 'تهدیدها جدی است'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این پهپاد در جریان مسابقه‌ای در منچستر بر فراز ورزشگاه به پرواز درآمد و یک نفر در ارتباط با آن بازداشت شد

براساس یک گزارش، در ۲۰ سال آینده استفاده از پهپادها در بریتانیا افزایشی قابل توجه می‌یابد که زمینه‌ساز "نگرانی‌هایی جدی درباره ایمنی، امنیت و نقض حریم خصوصی افراد" است.

در گزارشی که در دانشگاه بیرمنگام تهیه شد، این موضوع مطرح شده است که گروه‌های تروریستی می‌توانند از پهپادها برای حمله به تجمعات و گردهمایی‌های عمومی استفاده کنند.

هر چند در این گزارش تایید شده است که افزایش روند استفاده از پهپادها می‌تواند "منافعی چشمگیر" هم برای امنیت و اقتصاد بریتانیا داشته باشد.

این پژوهش تحت‌نظر سر دیوید اومند، رئیس سابق ستاد ارتباطات دولت بریتانیا انجام شده است و تهیه‌کنندگان آن، خواستار اقداماتی "فوری" برای حفاظت از حریم هوایی بریتانیا و نیز حریم شخصی شهروندان آن کشور شده‌اند.

'تهدید امنیتی'

در این گزارش آمده است: "تهدید امنیتی از طرف افرادی که ممکن است از پهپادها استفاده نامناسب کنند، چه برای اهداف جنایی و چه اهداف تروریستی، موضوعی جدی است."

در این گزارش بر لزوم شناسایی و مقاوم کردن اهداف آسیب‌پذیر در مقابل حمله‌های احتمالی با پهپاد از خارج از کشور تاکید شده، ولی اضافه شده است: "کاملا این احتمال وجود دارد که در فضایی عمومی مثل یک مرکز خرید یا استادیوم ورزشی، حمله‌ای از داخل خاک بریتانیا انجام شود."

تهیه‌کنندگان این گزارش اضافه کرده‌اند: "جمعیتی که در مناسبت‌های ورزشی یا گردهمایی‌ها حضور می‌یابند، ممکن است به شیوه‌ای مشابه در معرض خطر باشند."

آنها نوشته‌اند: "تاکنون چنین مواردی، به عنوان تهدیدی جدی علیه شهروندان بریتانیا مطرح نشده است، اما با این حال... این، تهدیدی است که مقامات بریتانیا در جریان برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ خیلی جدی گرفتند."

در عین حال، در این گزارش اضافه شده است که پهپادها ابزاری "ایده‌آل برای تحت نظر گرفتن دزدان، سارقان مسلح و شکارچیان غیرقانونی" هستند.

در این گزارش آمده است که ممکن است پاپاراتزی‌ها (عکاسانی که به دنبال ثبت تصاویر جنجالی از چهره‌های معروف هستند) از پهپادهایی که استفاده تجاری دارند و در بازار به فروش می‌رسند، برای عکاسی از اهداف مورد نظر خود استفاده کنند.

ماموران پلیس در مرزیساید، استافوردشر، اسکس، ویلتشر و وست میدلند بریتانیا در فعالیت‌های نظارتی خود، به شکلی، از پهپادها استفاده کرده‌اند و در گزارش اخیر آمده است که باید دستورالعمل‌هایی درباره چگونگی و زمان استفاده از این پهپادها تنظیم شود.

تهیه‌کنندگان این گزارش خواهان در پیش گرفته شدن تمهیداتی "فوری" برای تامین امنیت حریم هوایی بریتانیا و حفظ حریم خصوصی شهروندان آن کشور شده‌اند. به ویژه آن که انتظار می‌رود استفاده از این پرنده‌های کنترل از راه دور تا سال ۲۰۳۵ میلادی افزایش قابل توجهی پیدا کند.

در شرایط کنونی، استفاده از پهپادهایی که کمتر از ۲۰ کیلوگرم وزن دارند، با مجوز سازمان نظارت و ارزیابی شرکت‌ها و خطوط هواپیمایی کشوری بریتانیا و در فضایی که در مسیر دید کاربر آنهاست، مجاز است.

با این حال، روز دوشنبه گذشته در جریان مسابقه تیم‌های منچسترسیتی و تاتنهام‌هاتسپر یک پهپاد بر فراز ورزشگاه به پرواز درآمد و در پی آن، پلیس یک مرد ۴۱ ساله را بازداشت کرد.

پلیس منچستر گفته است که این پهپاد ممکن بود برای ایمنی جمعیت حاضر تهدیدآفرین باشد.

مطالب مرتبط