درگیری‌هایی سنگین در کوبانی

حق نشر عکس AFP
Image caption انفجارهای کوبانی از یک روستای مرزی ترکیه قابل مشاهده است

در چندین بخش شهر کوبانی در شمال سوریه درگیری‌هایی سنگین در جریان است. یگان‌های مدافع خلق (نیروی نظامی کردهای سوریه) در این شهر در حال مقابله با پیشروی نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی که در محدوده مرزی ترکیه و سوریه به سر می‌برد، گفت که از چندین منطقه مختلف کوبانی صدای انفجارهای پیاپی و تیراندازی شنیده می‌شود.

هفته گذشته پیکارجویان کرد گفتند که نیروهای گروه دولت اسلامی را به حاشیه شهر رانده‌اند.

نیروهایی که با پیشروی داعش در کوبانی مقابله می‌کنند، از حمایت حمله‌های هوایی ائتلافی بین‌المللی تحت رهبری آمریکا هم برخوردار هستند.

ژنرال جان آلن، فرمانده این ائتلاف به بی‌بی‌سی گفت که حمله های هوایی علیه نیروهای داعش در سوریه و عراق موفقیت‌آمیز بوده است.

او گفت که این حمله‌ها به نفع نیروهای عراقی بوده و به آنها فرصت تجدید قوا داده است.

این فرمانده ارشد تاکید کرد که مطمئن است نیروهای تحت رهبریش گروه دولت اسلامی را شکست خواهند داد، هرچند اضافه کرد که لازم است برخی کشورها با افراط‌گرایی مقابله کنند.

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شد که براساس آنها نیروهای داعش توانسته‌اند یکی از محموله‌های تسلیحات ارسالی آمریکا برای پیکارجویان کرد را در اختیار بگیرند. ژنرال آلن در واکنش به این گزارش‌ها گفت که شاید تنها یک بسته از مجموع ۲۸ بسته سلاح‌های سبک، مهمات و تسلیحات دیگر به دست شبه‌نظامیان داعش افتاده باشد.

همزمان، کردها در شمال عراق هم اعلام کرده‌اند که حدود ۱۲۰ نفر از نیروهای پیشمرگ در راه کوبانی هستند.

گفته شده است که این نیروها از مسیر ترکیه و در پی مجوز دولت آن کشور راهی کوبانی شده‌اند. هرچند کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به منطقه می‌گوید که هنوز معلوم نیست نیروهای پیشمرگ چه زمانی به شهر خواهند رسید.

مطالب مرتبط