جوایز امسال 'دیدار' به فیلمسازان افغان، گرجی و روس اعطا شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این بار جشنواره که از 16 تا 20 اکتبر در شهر دوشنبه برگزار شد، به 110 مین سالگرد کامل یارمت اف، بنیادگذار سینمای تاجیکستان و ازبکستان، بخشیده شده بود

روز دوشنبه 20 اکتبر "دیدار-2014"، جشنواره بین‌المللی سینما در تاجیکستان، پایان یافت.

امسال جوایز اصلی این جشنواره که همه‌ساله با حمایت مالی صندوق سوروس برگزار می‌شود، به سینماگران افغانستان، گرجستان و روسیه اعطا شد.

جایزه بهترین کارگردان در این جشنواره را خادم حسین بهنامه و ویس سنجر، کارگردانهای افغانستان، برای فیلم سه قسمتی "سه گانه" بردند. این فیلم داستان زنی را به نام سعادت به پرده سینما کشیده است.

"سنجش" آلکساندر کات، کارگردان روسیه، جایزه بهترین فیلم بلند را به خود اختصاص داده و جایزه سوم را مریم خط‌چوانی، کارگردان گرجی، برای فیلم کوتاه خود "دینالا" گرفت.

“خون خلق”، ساخته زین العابدالدین موسی، و "یک جهان از من و تو"، کار مشترَک محبت ستاری، بختیار کریم اف و الغبیک صادق اف، جایزه تماشاچیان را به خود اختصاص دادند.

در بخش فیلمهای کارتونی بختیار قهاراف جایزه بهترین کارتون را به دست آورد.

"دیدار" تنها جشنواره بین‌المللی سینما در تاجیکستان است که از سال 2004 بدین سو یک سال در میان برگزار می‌شود.

این بار جشنواره که از 16 تا 20 اکتبر در شهر دوشنبه برگزار شد، به 110 مین سالگرد کامل یارمت اف، بنیادگذار سینمای تاجیکستان و ازبکستان، بخشیده شده بود.

قبلا مسئولان این جشنواره گفته بودند که در سال جاری بودجه جشنواره 30 درصد پایین شده و به دلیل کمبود بودجه حضور مهمانان دعوتشده به جشنواره نیز 75 درصد کمتر بوده است.

در بخشهای گوناگون این جشنواره، با شمول فیلمهای آزمونی و غیرآزمونی، 70 فیلم، از جمله 12 فیلم ساخته تاجیکستان، به نمایش گذاشته شد.

از آنجا که جشنواره به سالگرد کامل یارمت اف بخشیده شده بود، در بخش "رترو"ی این جشنواره دو فیلم کامل یارمت اف به نمایش درآمد.

علاقه‌مندان همچنین توانستند سه مستند قدیمی ولادیمیر ابرافی یف، کارگردان مشهور سالهای 1930 را، در باره سه کشور فارسی‌زبان تاجیکستان و افغانستان و ایران ببینند.

در جشنواره همچنین فیلمهای نو محسن مخملباف، کارگردان ایرانی، مستند بخش فارسی بی بی سی، ساخته حسن صلح‌جو که به زندگینامه این فیلمساز بخشیده شده، به نمایش درآمدند.

هم اکنون به گفته مسئولان دیدار-2014 ده فیلم این جشنواره با کمک مالی سفارت آمریکا در تاجیکستان در شهرهای کانبادام و پنجکنت در نیمه ماه آینده نمایش داده خواهند شد.

در همین حال، به گفته مسئولان جشنواره، "دیدار" که در سال جاری 10 ساله شد، ممکن است به دلایل مالی آخرین جشنواره "دیدار" در تاجیکستان بوده باشد.

صفر حقداد، رئیس جشنواره "دیدار" و رئیس اتحادیه سینماگران تاجیکستان، قبل از آغاز جشنواره گفته بود: "صندوق سوروس که تا حالا از این جشنواره حمایت مالی می‌کرد، اعلام داشت که به دلیل بسته شدن بودجه طرحهای هنری در آسیای میانه‌ از جشنواره‌های بعدی "دیدار" حمایت مالی نخواهد کرد. معلوم نیست که دو سال بعد چه می‌شود."

او گفت که در طول این سالها حمایت مالی از این جشنواره می‌بایست به دولت تاجیکستان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی وا‌گذار می‌شد، اما این کار تا حالا انجام نشده و معلوم نیست که آیا دو سال پس این جشنواره حامی مالی خواهد داشت یا خیر.