'اقتصاد' در صدر مسائل مهم انتخابات میان دوره‌ ای آمریکا

حق نشر عکس NA
Image caption انتخابات میاندوره ای معمولا به مثابه رفراندومی است که میزان اقبال عمومی به حزب حاکم در کاخ سفید را محک می زند

دو هفته مانده به برگزاری انتخابات میان دوره ای در آمریکا در چهارم نوامبر (۱۳ آبان)، نظرسنجی ها و گزارش‌های تحلیلی نشان می دهند که بخت حزب جمهوریخواه برای تسلط کامل بر کنگره بیشتر است.

حزب جمهوریخواه در حال حاضر کنترل مجلس نمایندگان را در اختیار دارد و اگر در انتخابات پیش‌رو بتواند دستکم شش کرسی دیگر سنا را در اختیار بگیرد تسلطش بر کنگره کامل می شود.

بنا به یک نظرسنجی خبرگزاری آسوشیتدپرس، اغلب نظر دهندگان انتظار دارند که حزب جمهوریخواه زمام مجلس سنا را در دست گیرد هر چند اغلب از عملکرد رهبران این حزب در کنگره رضایت ندارند.

پیش بینی روزنامه واشنگتن پست از انتخابات میان دوره ای این است که جمهوریخواهان ۹۴ درصد شانس در اختیار گرفتن سنا را دارند.

وبسایت "پانصد و سی و هشت" که ویژه تحلیل داده‌های آماری است و بارها نتیجه انتخابات آمریکا را به درستی پیش بینی کرده است شانس جمهوریخواهان برای تصاحب سنا را حدود ۶۶ درصد می داند.

در حال حاضر، از ۱۰۰ کرسی سنا، جمهوریخواهان ۴۵ کرسی دارند و واشنگتن پست برآورد می کند که در انتخابات آنها می توانند دستکم ۷ کرسی دیگر را از چنگ حزب دموکرات خارج سازند.

در مجلس نمایندگان، بنا به پیش بینی واشنگتن پست، وضع جمهوریخواهان بهتر خواهد شد چون حالا از ۴۳۵ کرسی این مجلس، ۲۳۴ تا را در اختیار دارند و به احتمال زیاد با گرفتن ۸ کرسی دیگر، تسلط آنها مستحکم‌تر می شود.

آمار نشان می دهد در یک ماه گذشته از میزان اقبال حزب دموکرات در افکار عمومی کاسته شده و اکنون این حزب تنها در دو زمینه از نه موضوع مهم وضعیتی بهتر از جمهوریخواهان دارد.

رای دهندگان احتمالی در انتخابات میان دوره ای به آسوشیتدپرس گفته اند که اقتصاد همچنان مهمترین موضوع است و جمهوریخواهان توانسته اند خود را به عنوان حزبی قابل اعتمادتر برای حل این مساله نشان دهند.

نقش داعش و ابولا در انتخابات

از دیگر مسائل مهم برای بخش عظیمی از رای دهندگان احتمالی در این انتخابات، خدمات درمانی، تروریسم، تهدید گروه "دولت اسلامی" علیه آمریکا، و شیوع بیماری ابولا عنوان شده است.

در زمینه روابط خارجی، جمهوریخواهان دست بالا را دارند. رای دهندگان به آسوشیتدپرس گفته اند که حزب جمهوریخواه را با ۲۲ درصد برتری برای حفاظت از کشور ترجیح می دهند و برای حل بحران‌های جهانی این حزب را با ۱۰ درصد برتری قابل اعتمادتر می دانند.

حزب دموکرات تنها در زمینه خدمات درمانی توانسته، با ۳۶ درصد به ۳۲ درصد، برتری مختصری بر حزب جمهوریخواه کسب کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بنا به نظرسنجی روزنامه پولیتیکو، به نظر دو سوم مصاحبه شوندگان، آمریکا در شرایط مناسبی برای مواجهه با چالش‌های امنیتی و اقتصادی پیش رو نیست

در زمینه ازدواج همجنسگرایان، تنها ۳۲ درصد نظردهندگان این موضوع را با اهمیت بسیار دانسته اند.

کنگره که در نقش قوه مقننه آمریکا عمل می کند از مجالس نمایندگان و سنا تشکیل شده، و در انتخابات چهارم نوامبر، قرار است وضعیت ۳۶ کرسی سنا و تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان مشخص شود. همچنین در روز انتخابات میاندوره ای، در ۳۶ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا انتخابات فرمانداری کل برگزار می شود.

به نوشته نیویورک تایمز، انتخابات میان دوره ای معمولا به مثابه رفراندومی است که میزان اقبال عمومی به حزب حاکم در دستگاه اجرایی را محک می زند. از این رو، حزبی که دولت را در دست دارد در ایام پیش از انتخابات میاندوره ای می کوشد تا با تبلیغ دستاوردهایش، مردم را به حمایت از حزب خود در کنگره تشویق کند؛ نظیر آنچه این روزها دموکرات‌های حاکم درباره پایین آمدن نرخ بیکاری، تا زیر ۶ درصد، انجام می دهند.

روز دوشنبه با بازگشایی حوزه‌های اخذ رای زودهنگام، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در ایالت ایلینوی که خانه اش محسوب می شود به کاندیداهای هم-حزب خود رای داد.

با این همه، رویگردانی از حزب دموکرات در آستانه انتخابات میان دوره ای، در یک نظرسنجی دیگر هم انعکاس یافته است.

بنا بر نظرسنجی روزنامه پولیتیکو، به نظر دو سوم مصاحبه شوندگان، آمریکا در شرایط مناسبی برای مواجهه با چالش‌های امنیتی و اقتصادی پیش رو نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption نظرسنجی‌های مختلف نشان می‌دهند که میزان اقبال عمومی از حزب دموکرات که دولت را در دست دارد رو به افول است

درباره مقابله با گسترش بیماری ابولا، که این روزها به موضوعی مهم در رقابت کاندیداها بدل شده، ۶۱ درصد نظردهندگان گفته اند به عملکرد دولت در برابر ابولا اعتماد دارند.

جمهوریخواهان در تبلیغات انتخاباتی، حزب حاکم در کاخ سفید را متهم می کنند که در برابر ورود ابولا به آمریکا ناکارآمد بوده است. دموکرات ها در پاسخ می گویند مصوبات اقتصادی جمهوریخواهان در کنگره، دست دولت را برای تخصیص بودجه در این راه بسته است.

بنا بر نظرسنجی پولیتیکو، به نظر دو سوم مصاحبه شوندگان، آمریکا در شرایط مناسبی برای مواجهه با چالش‌های امنیتی و اقتصادی پیش رو نیست.

در روزهایی که حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه مواضع گروه موسوم به "دولت اسلامی" در عراق و سوریه ادامه دارد، ۸۴ درصد رای دهندگان گفته اند که این گروه را "تهدیدی جدی" علیه آمریکا می دانند.

مطالب مرتبط