نخستین جلسه پارلمان کانادا پس از تیراندازی روز گذشته تشکیل شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان از ناظم پارلمان به خاطر شهامت او تقدیر به عمل آوردند

پارلمان کانادا نخستین جلسه خود را پس از حادثه تیراندازی روز گذشته در ساختمان پارلمان تشکیل داده است.

با آغاز به کار مجلس، نمایندگان به احترام کوین ویکرز، که در مقام تشریفاتی ناظم پارلمان، مسئول امور خدمات و حراست پارلمان است، به پا برخواستند و به ابراز احساسات پرداختند.

در جریان ورود و تیراندازی یک فرد مسلح در داخل ساختمان پارلمان، آقای ویکرز موفق شد با شلیک گلوله فرد مهاجم را پیش از آنکه بتواند تلفات جانی به بار بیاورد از پای درآورد.

وی پیشتر از افسران ارشد واحد پلیس سواره کانادا بوده است.

نمایندگان همچنین به نشانه ادای احترام نسبت به نگهبان بنای ملی یادبود کشته‌شدگان جنگ که روز گذشته به ضرب گلوله کشته شد یک دقیقه سکوت کردند.

استیون هارپر، نخست وزیر کانادا، گفت که اقدامات تروریستی نمی‌تواند مردم این کشور را به هراس اندازد و حضور نمایندگان در مجلس، یعنی "قلب دموکراسی" نشان می‌دهد که کار اداره کشور هرگز متوقف نخواهد شد.

نخست وزیر کانادا قول داد که برنامه تقویت نیروهای پلیس را با جدیت دنبال کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان به نشانه احترام نسبت به سرباز کشته شده در حوادث دیروز سکوت کردند

روز گذشته، فرد مسلحی با شلیک گلوله به نگهبانان بنای یادبود کشته‌شدگان جنگ در شهر اوتاوا، پایتخت کانادا، یکی از آنان را به قتل رساند و دیگری را زخمی کرد.

دقایقی بعد، ماموران پلیس در داخل ساختمان پارلمان با فرد مسلحی درگیر شدند. این درگیری باعث شد تا ساختمان پارلمان تخلیه شود.

این دومین حمله به ماموران دولتی طی هفته جاری بود. روز دوشنبه، فردی با اتومبیل دو تن از نفرات ارتش کانادا را در شهر کبک، زیر گرفت، یکی از آنان را کشت و دیگری را زخمی کرد.

پلیس گفته است که این فرد یک تازه مسلمان بوده است که احتمالا در واکنش نسبت به موضعگیری کانادا علیه افراطگرایان اسلامی در عراق و سوریه نفرات در صدد کشتن این دو نظامی برآمده بود.

در مورد حمله روز گذشته نیز، پلیس کانادا گفته است که عامل حمله یک مسلمان کانادایی بوده و معلوم شده است که او به تنهایی دست به این اقدام زده و همدستی نداشته است. به نقل از یکی از دوستان سابق این فرد گزارش شده که او دچار اختلال روانی بوده است.