مهاجمان مسلح شیعیان را در پاکستان به گلوله بستند

حق نشر عکس EPA
Image caption اتوبوس حامل شیعیان در آستانه ماه عزاداری شیعیان هدف حمله قرار گرفت

مردان مسلح گروهی از شیعیان را در پاکستان به گلوله بسته و شماری را کشته و زخمی کرده‌اند.

روز پنجشنبه، ۱ آبان (۲۳ اکتبر)، پلیس شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان در جنوب غرب پاکستان، اعلام کرد که دو فرد موتور سوار و مسلح به اسلحه خودکار یک مینی‌بوس حامل شیعیان هزاره را در یک بازار تره‌بار نزدیک این شهر هدف تیراندازی قرار داده‌اند.

به گفته منابع پلیس، در این حمله هشت تن از سرنشینان اتوبوس کشته و تعدادی نیز زخمی شده‌اند. برخی منابع، از کشته شدن یک نفر دیگر هم خبر داده‌اند.

این حمله در آستانه ماه محرم، ماه عزاداری شیعیان صورت گرفته و احتمالا دارای انگیزه فرقه‌ای بوده است.

در سال‌های اخیر، پاکستان شاهد بروز درگیری‌های خونین فرقه‌ای بین شیعیان و سنی‌ها بوده که به خصوص در ماه‌های سوگواری شیعیان، که با عزاداری در مکان‌های عمومی هم همراه است، شدت گرفته است.

در ماه محرم سال گذشته در جریان درگیری بین گروه‌های تندرو سنی و شیعه در شهر راولپندی دست کم یازده نفر کشته شدند. گروه قومی هزاره اکثرا شیعه هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption شیعیان هزاره هدف های اصلی حملات فرقه‌ای بوده‌اند

در ماه ژوئن سال جاری هم اتوبوس حامل زائران هزاره هدف بمب‌گذاری انتحاری قرار گرفت که به کشته شدن بیست و چهار نفر منجر شد. آخرین مورد از خشونت فرقه‌ای علیه شیعیان در روز ۵ اکتبر روی داد که حمله انتحاری در یکی از محلات شیعه‌نشین کویته پنج کشته برجای گذاشت.

در محرم سال گذشته، شیعیان هزاره در کویته هدف دو بمب‌گذاری قرار گرفتند که حدود دویست نفر را کشت. گروه لشکر جهنگوی، که به عنوان یک گروه انشعابی از سازمان لشکر صحابه شناخته شده، مسئولیت این حملات را برعهده گرفت. لشکر صحابه یک سازمان تندرو سنی است و مقامات پاکستانی معتقدند که لشکر جهنگوی با شبکه القاعده ارتباط دارد.

اخیرا کمیسیون مستقل حقوق بشر پاکستان در گزارشی گفت که طی حدود ده سال گذشته، بیش از دویست هزار تن از ساکنان ایالت بلوچستان به خاطر فشار مذهبی از این ایالت گریخته و به سایر مناطق پاکستان یا خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند.

شیعیان پاکستان دولت و نهادهای امنیتی این کشور را به کوتاهی در حفظ امنیت خود متهم می‌کنند.

ایالت بلوچستان در جنوب غرب پاکستان در سال های اخیر با شورش جدایی طلبان چپ‌گرا نیز مواجه بوده است و به همین دلیل، برخی ناظران تشکیلات امنیتی را متهم کرده‌اند که ممکن است با عدم برخورد با گروه های مذهبی تندرو در صدد تضعیف موقعیت جدایی طلبان باشند. مقامات دولتی این اتهام را رد کرده اند.

دولت ایران نیز گفته است که گروه های تندرو بلوچ که به عملیات خشونت آمیز در جنوب شرق ایران دست می زنند در نواحی مرزی ایالت بلوچستان پاکستان با ایران مستقر هستند و از این محل عملیات خود در داخل خاک ایران را سازماندهی می کنند.

جمعیت پاکستان به بیش از یکصد و نود میلیون نفر می‌رسد که اکثر آنان مسلمانان سنی هستند. در مورد شمار شیعیان پاکستان ارقام متفاوتی از ۵ تا ۲۰ درصدجمعیت ذکر شده اما براساس گزارش وزارت خارجه آمریکا، اقلیت شیعه پاکستان، که اکثرا شیعه دوازده امامی هستند، بین ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط