عربستان چهار زن را به خاطر تشویق پسرانشان به 'جهاد' به زندان محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption یکی از اتهامات زنان محکوم تشویق پسرانشان به پیوستن به گروه‌های جهادی بوده است

در عربستان سعودی چهار زن به جرم تشویق پسرانشان به جنگ جهادی در خارج و حمایت از شبکه القاعده محاکمه و به زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، اتهامات این چهار زن از جمله شامل داشتن عقاید انحرافی مغایر قرآن و سنت، حمایت از شبکه القاعده، تشویق و کمک به بعضی از پسرانشان برای سفر به خارج به منظور شرکت در جنگ تحت فرماندهی گروه‌های تروریستی، عضویت در گروه‌های افراطی در داخل کشور، استفاده از وسایل ارتباط جمعی برای حمایت از سلول‌های تروریستی و پناه دادن به افراد تحت تعقیب و ارتباط با گروه‌های منحرف داخلی و خارجی بوده است.

اتهام استفاده از وسایل ارتباط جمعی در این پرونده ظاهرا شامل مراجعه به وبسایت گروه‌های تندرو در اینترنت و مشاهده ویدیوهای منتشر شده از سوی این گروه‌ها بوده است.

براساس این گزارش، این چهار نفر به دوره‌های زندان از شش تا ده سال محکوم شده‌اند و سی روز برای تجدیدنظرخواهی از این حکم فرصت دارند.

خبرگزاری عربستان سعودی توضیح نداده است که جرایم مورد نظر در چه زمانی روی داده و متهمان شهروندان چه کشوری بوده‌اند هر چند حکم دادگاه برای سه تن از آنان شامل ممنوعیت سفر به خارج نیز هست که قاعدتا حاکی از آن است که آنان شهروند سعودی هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پادشاه سعودی برای شرکت در جنگ خارجی بیست سال حبس تعیین کرده است

در حالیکه برخی مخالفان عربستان سعودی حکومت آن کشور را به همسویی عقیدتی و حتی ارتباط با اسلامگرایان تندرو متهم می‌کنند، اما اخیرا شیخ عبدالعزیز الشیخ، بالارتبه ترین روحانی وهابی در عربستان، به جوانان مسلمان هشدار داد تحت تاثیر دعوت به جهاد "براساس اصول انحرافی" قرار نگیرند. اشاره او به صدور حکم جهاد از سوی گروه دولت اسلامی - داعش - است.

شیخ عبدالعزیز گروه‌های جهادی القاعده و دولت اسلامی را "دشمنان شماره یک اسلام" توصیف کرد.

در سال ۲۰۱۱، دولت عربستان سعودی دادگاه‌های ویژه‌ای را برای محاکمه شهروندان خارجی متهم به عضویت در شبکه القاعده و حملات مسلحانه در داخل آن کشور ایجاد کرد. اوایل سال جاری هم ملک عبدالله، پادشاه سعودی، با صدور فرمانی، برای شهروندان این کشور که به منظور شرکت در عملیات مسلحانه به خارج عزیمت کنند مجازات بیست سال حبس را تعیین کرد.

پیشتر، گزارش شده بود که صدها تن از شهروندان سعودی به منظور شرکت در جنگ داخلی سوریه به آن کشور عزیمت کرده‌اند.

مطالب مرتبط