کانادا:‌ فرد مهاجم به پارلمان قصد سفر به سوریه را داشت

حق نشر عکس EVN
Image caption پلیس کانادا ویدیوی از صحنه ورود مهاجم به محوطه پارلمان را منتشر کرده است

پلیس کانادا می گوید مرد مسلحی که به ساختمان پارلمان این کشور حمله کرد و یک نگهبان را کشت، اخیرا تقاضای دریافت پاسپورت داده بود و قصد داشت که به سوریه سفر کند.

مایکل زهاف بیبو، ۳۲ ساله، شهروند کانادا بود و احتمال می رود که از شهروندی لیبی نیز برخوردار بوده باشد. به گفته مقامات پلیس، وی که در آن درگیری کشته شد، از سابقه کیفری برخوردار بوده است.

پلیس کانادا روز پنجشنبه ویدیوی از صحنه ورود مهاجم به محوطه پارلمان را منتشر کرد.

هم زمان، باب پالسون، رییس پلیس کانادا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد مهاجم با یک شهروند دیگر کانادا که سربازی را در کبک کشته، ارتباط نداشته است.

پلیس می گوید مایکل زهاف بیبو در مونترال به دنیا آمده بود. پدرش اصلا لیبیایی و مادرش کانادایی بوده است. به گفته پلیس، مهاجم مدتی در شهرهای کلگری و ونکوور زندگی می کرد.

آقای پالسون وعده داد که درباره روند رادیکال شدن مهاجم تحقیقات جامعی انجام شود. او گفت مهاجم سابقه کیفری داشته است.

این مقام ارشد پلیس می گوید مادر مهاجم گفته است که پسرش می خواست به سوریه سفر کند.

روز پنجشنبه پارلمان کانادا نخستین جلسه خود را پس از حادثه تیراندازی برگزار کرد که طی آن نمایندگان به احترام کوین ویکرز، که در مقام تشریفاتی ناظم پارلمان، مسئول امور خدمات و حراست پارلمان است، به پا برخواستند و به ابراز احساسات پرداختند.

در جریان ورود و تیراندازی مهاجم در داخل ساختمان پارلمان، آقای ویکرز موفق شد با شلیک گلوله فرد مهاجم را پیش از آنکه بتواند تلفات جانی به بار بیاورد از پای درآورد.

نمایندگان همچنین به نشانه ادای احترام نسبت به نگهبان بنای ملی یادبود کشته‌شدگان جنگ که به ضرب گلوله کشته شد یک دقیقه سکوت کردند.

استیون هارپر، نخست وزیر کانادا، گفت که اقدامات تروریستی نمی‌تواند مردم این کشور را به هراس اندازد و حضور نمایندگان در مجلس، یعنی "قلب دموکراسی" نشان می‌دهد که کار اداره کشور هرگز متوقف نخواهد شد.

مطالب مرتبط