اتحادیه اروپا به توافق برای کاهش چشمگیر گازهای گلخانه‌ای دست یافت

حق نشر عکس Reuters
Image caption کارآیی در مصرف و استفاده بیشتر از منابع تجدیدپذیر در توافقنامه جدید پیش‌بینی شده است

کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر برنامه‌ای برای کاهش چشمگیر گازهای گلخانه‌ای به توافق دست یافته‌اند.

بامداد روز جمعه، ۲ آبان (۲۴ اکتبر)، بیانیه مشترک اجلاس رهبران بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا در مورد تصمیم این اتحادیه برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای انتشار یافت که براساس آن، این کشورها موافقت کرده‌اند تا سال ۲۰۳۰، سطح تولید گازهای گلخانه‌‌ای را دست کم ۴۰ درصد نسبت به سطح فعلی کاهش دهند.

این کشورها همچنین توافق کرده‌اند طی این شانزده سال، بکوشند دست کم ۲۷ درصد از نیاز خود به انرژی را از منابع تجدیدپذیر، مانند انرژی خورشیدی یا بادی، تامین کنند.

توافق بر سر سیاستگذاری اتحادیه اروپا برای کمک به کاهش آلودگی محیط زیست پس از مذاکرات فشرده و ابراز نظرات متفاوت به دست آمد. منابع اتحادیه اروپا گفته‌اند که رسیدن به تصمیم نهایی به سادگی میسر نشد.

با توجه به هزینه اقتصادی کاهش آلاینده‌ها، کشورهای ثروتمندتر و پیشرفته تر اروپایی، که گاز گلخانه‌ای کمتری تولید می‌کنند، از طرفداران، و کشورهای کم درآمدتر اتحادیه از مخالفان اقدامات گسترده برای مقابله با گازهای گلخانه‌ای بودند.

به عنوان مثال، برای قانع کردن لهستان به قبول این برنامه، رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان به طور مستقیم با نخست وزیر لهستان مذاکره کردند.

حق نشر عکس Getty
Image caption توافق اتحادیه اروپا پس از مذاکرات فشرده به دست آمد

به این ترتیب، اتحادیه اروپا نخستین واحد اقتصادی و سیاسی عمده جهان است که خود را به اقدامات عملی برای کاهش قابل توجه گازهای گلخانه‌ای با زمانبندی مشخصی متعهد می‌کند.

در پایان این نشت، صدراعظم آلمان، که کشورش از لحاظ استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی پیشتاز است، گفت که این تصمیم باعث می‌شود تا اروپاییان با صدای رساتر و از موضعی محکمتر در نشست‌های بین‌المللی در مورد حفاظت از محیط زیست شرکت کنند.

در حال حاضر، مجموع تولید ناخالص اتحادیه اروپا از آمریکا بیشتر است و به این ترتیب، این اتحادیه بزرگترین واحد اقتصادی جهان محسوب می شود. مقامات اتحادیه اروپا گفته اند که اگرچه تولید ناخالص اتحادیه به بیش از یک پنجم کل تولید ناخالص جهان بالغ می شود، اما سهم این کشور از نظر تولید گازهای گلخانه ای از ۱۰ درصد تولید جهانی کمتر است.

کاهش این مقدار طی شانزده سال آینده قطعا باعث فشار بر سایر اقتصادهای بزرگ جهان، به خصوص آمریکا و چین، برای اقدام مشابه جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای خواهد شد.

چین به دلیل جمعیت زیاد و استفاده از فناوری قدیمی و سوخت‌های آلوده ساز، و آمریکا به دلیل وابستگی جمعیت به استفاده گسترده از اتومبیل، بزرگترین تولید کنندگان گازهای گلخانه‌ای در جهان هستند.