ژنرال آمریکایی:‌ کره شمالی احتمالا موشک مجهز به کلاهک‌ اتمی دارد

حق نشر عکس REUTERS
Image caption ژنرال آمریکایی می گوید کلاهک های اتمی کوچک کره شمالی به احتمال بسیار زیاد هنوز آماده عملیات نیست زیرا مورد آزمایش قرار نگرفته است

یک مقام نظامی ارشد آمریکا می گوید که کره شمالی احتمالا کلاهک های اتمی کوچکی را برای نصب بر روی یک موشک دوربرد تولید کرده است.

ژنرال کرتیس اسکاپاروتی، فرمانده نیروهای آمریکای در کره جنوبی که روز جمعه در ساختمان وزارت دفاع (پنتاگون)‌ صحبت می کرد در عین حال تاکید کرد که کلاهک اتمی کوچک کره شمالی به احتمال بسیار زیاد هنوز آماده عملیات نیست زیرا مورد آزمایش قرار نگرفته است.

او با اشاره به این که کره شمالی مدعیست موشک مجهز به کلاهک هسته ای دارد گفت که این اظهارات را جدی می گیرد.

ژنرال آمریکایی گفت:‌ 'با توجه به توانایی هایی که در عرصه فن آوری دارند و زمانی که صرف این (پروژه)‌ کرده اند، احتمالا توانایی تولید آن را دارند.'

کره شمالی سالهاست که به سلاح اتمی دست پیدا کرده است اما یکی از نگرانی های آمریکا دستیابی پیونگ یانگ به توانایی موشک قاره پیماست که بتواند شهرهای آمریکا را نیز در تیررس داشته باشد.

در سال میلادی گذشته کره شمالی دست به یک آزمایش ‍اتمی تازه زد که قویا توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد محکوم شد.

در اواسط فوریه ۲۰۱۳ رسانه های کره شمالی اعلام کردند که ارتش این کشور یک بمب سبک‌تر و کوچک‌تر اتمی اما با قدرت انفجاری بسیار بیشتر از بمب‌های اتمی قبلی را با موفقیت آزمایش کرده است.

رسانه های خبری این کشور گفته‌اند که هدف از انجام این آزمایش اتمی 'مقابله با خصومت وقیحانه ایالات متحده علیه حق مسلم جمهوری دموکراتیک خلق کره در پرتاب مسالمت‌آمیز موشک حامل ماهواره به فضا' بوده است.