تحقیقات آمریکا درباره 'توسل داعش به سلاح شیمیایی'

حق نشر عکس AFP

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است واشنگتن درباره گزارش ها مبنی بر استفاده شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش سابق) از سلاح‌ شیمایی در عراق تحقیق می‌کند.

آقای کری روز جمعه گفت که گزارش ها مبنی بر استفاده شبه نظامیان گروه دولت اسلامی از گاز کلر علیه ماموران پلیس عراق در ماه گذشته با جدیت بررسی خواهد شد.

او که به کره جنوبی سفر کرده است گفت صحت این موضوع هنوز تایید نشده‌است.

فرانسه، آلمان و بریتانیا در ماه سپتامبر اعلام کرده بودند احتمال دارد که گروه دولت اسلامی گاز کلر داشته باشد.

آقای کری گفت: "استفاده از هر نوع سلاح شیمیایی نفرت‌انگیز است. این کار برخلاف قوانین بین‌المللی است."

ناظران بعید می دانند که گروه دولت اسلامی سلاح‌های خطرناک شیمیایی مثل سارین، گازهای وی‌ایکس (عامل اعصاب) و گاز خردل را فرآوری کند اما اخیرا به طور پیاپی گزارش‌هایی از استفاده گاز خفه کننده کلر در عراق منتشر شده است.

با اینکه عامل خفگی مانند عوامل اعصاب مرگبار نیست، اما در صورت استنشاق مقادیر زیاد می‌تواند شش‌های قربانی را بسوزاند و باعث ایجاد ترس و وحشت و نهایتا تلفات بسیاری گردد.

Image caption حملات هوایی آمریکا علیه داعش در کوبانی ادامه دارد

موسسه پژوهشی صلح جهانی در استکهلم می‌گوید به کارگیری این گاز "بر اساس تعریف معاهده بین‌المللی منع جنگ‌افزارهای شیمیایی، استفاده از سلاح شیمیایی است."

دفاع هوایی از کوبانی

هم زمان، آمریکا اعلام کرده است که نیروهایش در دو روز گذشته به شش حمله هوایی در داخل شهر کوبانی یا مناطق اطراف آن دست زده‌اند. این حمله‌ها با هدف حمایت از نیروهای کرد در مقابله با شبه‌نظامیان دولت اسلامی انجام می‌شود.

تحت حمایت حمله‌های هوایی علیه نیروهای دولت اسلامی، پیکارجویان کرد توانسته‌اند کنترل یک تپه استراتژیک در نزدیکی کوبانی را در اختیار بگیرند که اوایل این هفته به تصرف پیکارجویان دولت اسلامی افتاده بود.

مقامات دولت ترکیه هم اعلام کرده‌اند که صدها نفر از پیکارجویان عضو گروه‌های مخالف دولت سوریه در حال آماده شدن برای پیوستن به نیروهای کرد در مقابله با پیشروی داعش در کوبانی هستند.

اما هنوز گزارشی مبنی بر موافقت و تایید این خبر از طرف مقامات کرد منتشر نشده است.

شهر کوبانی که عین‌العرب هم نامیده می‌شود، شهری کردنشین در محدوده مرزی ترکیه در شمال سوریه است.

نیروهای گروه دولت اسلامی در ادامه پیشروی‌های خود در محدوده سرزمینی سوریه در پی تصرف کوبانی بوده‌اند. درگیری بر سر کوبانی هفته‌هاست بین دو طرف ادامه دارد.

مطالب مرتبط