بی‌اعتنایی برخی مقام‌های ارشد آمریکایی به وزیر دفاع اسرائیل

حق نشر عکس Reuters
Image caption موشه یعلون توانست با چاک هیگل، همتای آمریکایی خود دیدار کند

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل که به آمریکا سفر کرده بود، در واشنگتن با همتای آمریکایی خود دیدار کرد اما درخواست او برای دیدار با معاون‌اول رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا رد شد.

بنا به گزارش‌ها، وزیر دفاع اسرائیل در واشنگتن خواهان ملاقات با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری، جان کری، وزیر امور خارجه و سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا شده، بود که هیچ‌یک از آنها این درخواست را نپذیرفتند.

آقای یعلون در این سفر توانست با چاک هیگل، همتای آمریکایی خود دیدار کند.

او همچنین با سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هم دیدار کرد.

یک مقام آمریکایی به آسوشیتدپرس گفت که کاخ سفید می‌خواست مانع این دیدار بشود، اما پس از اینکه خانم پاور با انجام ملاقات موافقت کرد، از آن مطلع شد.

منابع مختلف علت رد شدن درخواست موشه یعلون را انتقادات چند ماه پیش او از سیاست خارجی باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا می‌دانند.

او چند ماه پیش، با انتقاد از فشار آمریکا برای پیش بردن گفتگوهای صلح با طرف فلسطینی، به کنایه گفت: "تنها شانسی که ممکن است بیاوریم این است که جان کری جایزه صلح نوبل بگیرد و ما را به حال خودمان بگذارد."

روزنامه اسرائیلی هاآرتص رد درخواست ملاقات با موشه یعلون را تحقیر آشکار او دانسته است.

روزنامه جروزالم پست به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که دولت باراک اوباما از اظهارات وزیر دفاع اسرائیل شوکه شد و این طبیعی بود که برخی از دیدارهایی که درخواست شده بود، رد شوند.

کاخ سفید دیدارهای موردنظر وزیر دفاع اسرائیل را یک هفته پیش رد کرده بود، اما این مساله پس از پایان سفر او علنی شد.

موشه یعلون از اظهاراتش علیه جان کری عذر خواست، اما بعدتر با لحنی تند باراک اوباما را به راحت‌طلبی متهم کرد و گفت او اراده حل مساله اتمی ایران را ندارد و ترجیح می‌دهد آن را به رئیس‌جمهور بعدی واگذار کند.

بسیاری از ناظران، رابطه باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو را یکی از سردترین روابط رهبران آمریکا و اسرائیل در دهه‌های اخیر می‌دانند.

مطالب مرتبط