ساعت‌ها در روسیه روی وقت زمستانی می‌مانند

حق نشر عکس Getty
Image caption زمستان در شمال روسیه، نزدیک به قطب شمال، سخت‌تر و تاریک‌تر است

روسیه که سه سال است ساعتش را در پایان زمستان و تابستان، عقب و جلو نکشیده، تصمیم گرفته است ساعت‌ها را روی وقت زمستانی تنظیم کند. به این ترتیب فاصله زمانی مسکو و اروپا یک ساعت کمتر می‌شود.

قرار است روز یک‌شنبه ساعت‌ها در روسیه تغییر کنند.

به این ترتیب مناطق زمانی از شرق تا غرب روسیه، از ۹ منطقه به ۱۱ تا افزایش پیدا می‌کند. یعنی مرز روسیه در ساحل اقیانوس آرام با مرز آن در همسایگی اتحادیه اروپا، ۱۱ ساعت اختلاف دارد.

اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۸۱ میلادی به جمع کشورهایی پیوست که ساعتشان را متناسب با تغییر طول روز در دو نیمه تابستانی و زمستانی سال تغییر می‌دهند.

در سال ۲۰۱۱ دمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری وقت روسیه، برنامه جدیدی برای کاهش مناطق زمانی این کشور از ۱۱ منطقه به ۹ منطقه تا را ارائه داد.

بر آن اساس، در سه سال گذشته روسیه وقتش را به ساعت تابستانی نگه داشته بود؛ به این ترتیب که در پایان زمستان، ساعت‌های را جلو کشیدند اما دیگر در پایان تابستان آن را عقب نکشیدند.

ولی معلوم شد که خیلی از اهالی این کشور، از این کار هیچ خوششان نیامده است.

'گاوها آشفته نشوند'

حق نشر عکس Itar Tas
Image caption سه سال است که در روسیه ساعت‌ها جلو یا عقب کشیده نشده‌اند

آقای مدودف آن‌زمان در مخالفت با تغییر دادن فصلی ساعت گفت که این کار، ساعت بدنی مردم را به هم می‌زند و سبب آشفتگی گاوها می‌شود.

اما در این مدت ساکنان مناطق شمالی روسیه که به قطب نزدیک‌تر اند و طول روز در زمستان برایشان کوتاه‌تر از بقیه است، گله کرده‌اند که زندگی‌شان بیش از پیش در تاریکی می‌گذرد.

حالا همچنان قرار است ساعت‌ها در پایان تابستان و زمستان عوض نشود ولی یک بار ساعت‌ها عقب کشیده شود تا زمان به وقت زمستانی شود.

نمایندگان آکادمی علوم روسیه با اعلام این برنامه گفته‌اند که به این ترتیب فاصله زمانی اروپا با مسکو، پایتخت روسیه، یک ساعت کمتر می‌شود و به سه ساعت اختلاف می‌رسد.

آرکادی تیشکوف، معاون موسسه جغرافیای روسیه، گفته است که سه سال پیش هم مخالف تنظیم دائمی ساعت‌ها روی وقت تابستانی بود ولی به گفته او، آن تصمیم برای جلب رضایت شرکت‌های تبلیغاتی گرفته شد چون به این ترتیب مردم بیشتر تلویزیون تماشا می‌کردند.

زمستان گذشته و پس از جدایی شبه‌جزیره کریمه از اوکراین، مقام‌های محلی ساعت آن منطقه را جلو کشیدند تا با مسکو یکی شود.

مطالب مرتبط