منع پخش بی‌بی‌سی در رواندا در واکنش به یک مستند

حق نشر عکس AFP
Image caption در سرتاسر رواندا مکان‌های زیادی به یادبود قربانیان کشتار می‌توان دید

در پی پخش فیلم مستندی از بی‌بی‌سی که در آن روایت رسمی دولت رواندا درباره نسل‌کشی سال ۱۹۹۴ زیر سوال برده شده و رئیس‌جمهور فعلی به زمینه‌چینی برای توجیه آن نسل‌کشی متهم شده، مقام‌های این کشور جلوی پخش برنامه‌های بی‌بی‌سی به زبان رواندایی را گرفته‌اند.

سازمان تنظیم خدمات که جلوی پخش برنامه‌های بی‌بی‌سی را در رواندا گرفته است می‌گوید شکایت‌هایی از مردم درباره این فیلم دریافت کرده است که افکار عمومی را تحریک و تنفرپراکنی می‌کند و نسل‌کشی ۱۹۹۴ را انکار می‌کند.

در کشتار آن سال، دست‌کم ۸۰۰ هزار نفر از اقلیت توتسی و میانه‌روهای قومیت هوتو کشته شدند.

بی‌بی‌سی می‌گوید بر خلاف ادعای نهاد نظارتی رواندا، "انکار نسل‌کشی توتسی‌ها" در هیچ بخشی از برنامه پخش‌شده دیده نمی‌شود.

روز چهارشنبه نمایندگان پارلمان رواندا قطع‌نامه‌ای تصویب کردند و از دولت خواستند که جلوی پخش بی‌بی‌سی را در این کشور بگیرد و همچنین دست‌اندرکاران مستند مورد بحث را به اتهام انکار نسل‌کشی ۱۹۹۴، پی‌گرد قضایی کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در نسل‌کشی روندا، دست‌کم ۸۰۰ هزار نفر کشته شدند

انکار آن نسل‌کشی در رواندا جرم است.

این‌طور گفته می‌شود که قربانیان کشتار ۱۹۹۴، اغلب از اقلیت توتسی و هوتو های مخالف این نسل‌کشی بوده‌اند.

در برنامه بی‌بی‌سی با عنوان "رواندا؛ داستان ناگفته"، مصاحبه با پژوهشگران مستقر در آمریکا آمده که می‌گویند اغلب کشته‌شدگان، هوتو هایی بوده‌اند که به دست اعضای "جبهه میهنی رواندا" کشته شده‌اند.

این گروه که برآمده از اقلیت توتسی است، از سال ۱۹۹۴ تا کنون قدرت را در رواندا در دست دارد.

در این مستند همچنین مصاحبه‌هایی از دستیاران سابق پل کاگامه، رهبر "جبهه میهنی رواندا" و رئیس‌جمهوری فعلی رواندا، نمایش داده می‌شود که او را به توطئه‌چینی برای هدف‌گرفتن هواپیمای رئیس‌جمهوری وقت متهم می‌کنند؛ اقدامی برای آن که بهانه آغاز نسل‌کشی شود.

آقای کاگامه که از اقلیت توتسی است، همواره این اتهام‌ها را رد کرده است.

حالا با دستور نهاد نظارتی رواندا، برنامه‌های بی‌بی‌سی که در سال ۱۹۹۴ و در ابتدا به عنوان یک رادیوی امدادی برای پس از نسل‌کشی راه افتاده بود، قطع شده است.

اولین برنامه این رادیو با نام "پیوند دهنده خانواده‌ها" هر روز ۱۵ دقیقه پخش می‌شد با این هدف که به اعضای خانواده‌های جدا افتاده در آن بحران کمک کند هم‌دیگر را پیدا کنند.

مطالب مرتبط