عامل حمله به پارلمان کانادا 'انگیزه عقیدتی و سیاسی داشت'

پلیس کانادا می گوید تحلیل یک ویدئوی تهیه شده توسط مرد مسلحی که هفته گذشته یک سرباز این کشور را کشت و به ساختمان پارلمان در اوتاوا حمله کرد، نشان می دهد که او انگیزه های عقیدتی و سیاسی داشته است.

باب پالسون کمیسر پلیس سواره کانادا گفت که مایکل زهاف بیبو این ویدئو را پیش از حمله چهارشنبه گذشته آماده کرده بود.

پلیس هنوز مشغول تحلیل این ویدئوست و آن را در اختیار عموم قرار نداده است.

زهاف بیبو سربازی را در بنای یادبود جنگ در شهر اوتاوا به قتل رساند و بعد به داخل ساختمان پارلمان هجوم برد، جایی که به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

مقام های کانادایی گفتند که او به افراط کشیده شده بود اما ارتباطی با اسلام گرایان تندرو در خاورمیانه نداشت.

استیون هارپر نخست وزیر کانادا که در زمان حادثه در پارلمان بود و برای حدود ۱۵ دقیقه در داخل محفظه ای پناه گرفته بود آن را یک حمله تروریستی توصیف کرده است.

آقای پالسون در بیانیه ای در روز یکشنبه گفت که پلیس کانادا "شواهد قانع کننده ای دارد از اینکه حمله مایکل زهاف بیبو با انگیزه های عقیدتی و سیاسی انجام شد."

او گفت کاردی که "آقای زهاف بیبو حمل می کرد از خانه عمه اش در مون ترمبلانت در ایالت کبک برداشته شده بود و پلیس همچنان درباره تحقیق درباره این موضوع است که او سلاح را چگونه به دست آورده بود".

این سلاح کهنه و غیرمعمول توصیف شد.

آقای پالسون ادامه داد که مهاجم با پس انداز پول از طریق کارش در میادین نفتی ایالت آلبرتا به "مقدار قابل توجهی پول" دسترسی داشت.

او همچنین گفت که تماس های مهاجم با "افراد متعدد" پیش از حمله موضوع تحقیقات است.

آقای زهاف بیبو، ۳۲ ساله، نیتن سیریلو را چهارشنبه گذشته در کنار بنای یادبود جنگ اوتاوا، پایتخت، به ضرب گلوله کشت و پس از ورود به پارلمان شروع به تیراندازی و شلیک ده ها گلوله کرد.

او به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

مطالب مرتبط