سفر مقامات ژاپن به کره شمالی برای حل مسئله اتباع ربوده شده

حق نشر عکس d
Image caption یونویچی ایهارا، دبیرکل روابط آسیا اقیانوسیه در وزارت امور خارجه ژاپن در راس هیات مذاکره کننده قرار دارد

یک هیأت عالی رتبه ژاپنی با هدف بررسی پیشرفت در روند تحقیقات درباره سرنوشت غیرنظامیان ربوده شده ژاپنی، در اقدامی کم سابقه به پیونگ ینگ، پایتخت کره شمالی سفر کرده است.

این اولین سفر از نوع خود در ده سال اخیر است و به منظور مذاکره درباره شهروندان ژاپنی است که در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی توسط کره شمالی ربوده شدند.

دولت کره شمالی در ۲۰۰۲ اذعان کرد که ۱۳ تن از اتباع ژاپن را برای آموزش زبان و فرهنگ ژاپنی به جاسوس های خود ربوده است. ۵ نفر از آنان اجازه بازگشت به ژاپن یافتند، اما کره شمالی اعلام کرد که ۸ نفر دیگر درگذشته اند.

این مذاکرات در پی توافق اولیه بین دو کشور در ماه مه (اردیبهشت) صورت می گیرد که طبق آن کره شمالی پذیرفته است تا در ازای لغو برخی از تحریم‌های علیه این کشور، به تحقیق در مورد اتباع ربوده شده ژاپنی بپردازد.

دولت ژاپن می گوید که کره شمالی در مجموع ۱۷ شهروند را ربود که ۵ نفر از آنان در سال ۲۰۰۲ به کشور خود بازگشتند.

اما کره شمالی می گوید که بقیه آنها یا جان باخته اند یا اصلا از ابتدا وارد خاک کره شمالی نشده بودند.

این مسئله خشم بسیاری را در ژاپن برانگیخته است.

یوشی‌هیده سوگا، وزیر ارشد کابینه ژاپن و سخنگوی دولت گفت: "ما از این فرصت استفاده می کنیم تا به فردی که مسئول پرونده اتباع ربوده شده ما است بگوییم که این موضوع برای ما در ارجحیت قرار دارد."

او در ادامه گفت: "در این نشست از مسئولان کره شمالی درخواست می کنیم که در اسرع وقت به مسئله اتباع ربوده شده ژاپنی رسیدگی کنند و نتیجه تحقیقات خود را صادقانه در اختیار ما قرار دهند."

ژاپن در ماه ژوئیه بخشی از تحریم ها علیه کره شمالی را در ازای آغاز روند تحقیقات پیونگ یانگ درباره سونوشت اتباع ژاپنی ربوده شده لغو کرد.

قرار بود گزارش اولیه تحقیقات تا پایان تابستان یا اوایل پاییز سال جاری اعلام شود، اما کره شمالی اعلام کرد که تا پایان مهلت تعیین شده قادر به ارائه اطلاعات در این مورد نخواهد بود.