استفاده آمریکا از جاسوسان نازی در جنگ سرد

ادگار هوور مدیر وقت اف بی آی - نفر سمت چپ حق نشر عکس AP
Image caption رکوردها نشان می دهد که هوور مدیر اف بی آی نه فقط استفاده از نازی ها را تایید کرد بلکه جنایات هولناک نسبت داده شده به آنها را به عنوان تبلیغات شوروی رد می کرد

اسناد محرمانه از طبقه بندی خارج شده در آمریکا نشان می دهد که روسای سازمان های اطلاعاتی این کشور در طول جنگ سرد از صدها نازی سابق به عنوان جاسوس و خبرچین استفاده کردند.

گفته می شود که مقام های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) برای شکست دادن اتحاد جماهیر شوروی در جنگ سرد به دشمنان سابق آمریکا روی آوردند.

دانشگاهیانی که این اسناد را مطالعه کرده اند می گویند که آمریکا از حداقل هزار نازی سابق استفاده کرده بود.

بعضی از این افراد در بالاترین سطوح حزب نازی خدمت کرده بودند و برای جاسوسی در اروپا به استخدام آمریکا درآمدند.

بنابه گزارش ها از جمله اوتو وان بولشوینگ افسر سابق گشتاپو و از مسوولان سیاستگذاری ارعاب یهودیان در دوره نازی ها، توسط سی آی ای استخدام شد تا بعد از جنگ جهانی دوم جاسوسی کند.

گفته می شود سی آی ای به پاس وفاداری بولشوینگ، در دهه ۱۹۵۰ او و خانواده اش را به نیویورک منتقل کرد.

همچنین گزارش می شود که این سازمان الکساندراس لیلیکیس همدست نازی ها - مرتبط با قتل عام ده ها هزار یهودی در لیتوانی - را برای جاسوسی در آلمان شرقی استخدام کرده بود و بعدا او را به بوستون منتقل کرد.

حتی شواهدی هست از اینکه وقتی او موضوع تحقیقات به خاطر جنایات جنگی شد سی آی ای حتی سعی کرد به نفع او دخالت کند.

استخدام نازی ها در بستر بدبینی ها و هراس ناشی از جنگ سرد اتفاق افتاد.

اما رکوردها نشان می دهد که جی ادگار هوور مدیر اف بی آی نه فقط استفاده از نازی ها به عنوان جاسوس را تایید کرد بلکه جنایات هولناک نسبت داده شده به آنها را به عنوان تبلیغات شوروی رد می کرد.

یک هفته پیشتر تحقیقات خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان داد که دولت آمریکا بعد از وادار کردن ده ها مظنون نازی جنایات جنگی به ترک این کشور ده ها میلیون دلار - در قالب مزایای ماهانه تامین اجتماعی - به آنها پرداخت کرد.

مطالب مرتبط