استقبال اوباما از برگزاری انتخابات اوکراین

حق نشر عکس EPA
Image caption حوزه اخذ رای در اوکراین

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در اولین واکنش خود به انتخابات اوکراین، به دولت و مردم این کشور بابت برگزاری انتخاباتی که "تا حد زیادی" در چارچوب معیارهای بین المللی بوده تبریک گفت اما از روسیه به دلیل برگزار نشدن انتخابات در شرق اوکراین انتقاد کرد.

آقای اوباما گفت مقام‌های روسیه که کریمه را اشغال کرده اند و جدایی‌طلبانی حامی روسیه که در شرق اوکراین فعالیت می کنند "مانع از مشارکت شهروندان این منطقه در انتخابات و استفاده از حق دموکراتیک خود" شده‌اند.

در بخش‌های شرقی اوکراین، که تحت کنترل جدایی‌طلبان طرفدار روسیه قرار دارد، انتخابات برگزار نشده است.

صندلی‌های پارلمان در مناطق دونتسک و لوهانسک خالی خواهد ماند، همچنانکه صندلی‌های منطقه‌ کریمه، که در ماه مارس به روسیه ملحق شد، خالی مانده است.

رییس جمهوری آمریکا از کرملین خواسته است که از برگزاری انتخابات محلی در دونتسک و لاهانسک اطمینان حاصل کند.

این انتخابات قرار است هفتم دسامبر در مناطقی که تحت کنترل جدایی طلبان اوکراین است انجام شود.

دولت آمریکا در عین حال هشدار داده است هیچ گونه انتخاباتی را که در مناطق شرقی تحت کنترل جدایی طلبان، برخلاف قوانین اوکراین برگزار شود به رسمیت نخواهد شناخت.

نتایج اولیه شمارش آرا در انتخابات سراسری اوکراین نشان می دهد که احزاب طرفدار غرب بیشترین کرسی های پارلمان را از آن خود کرده اند و حزب آقای پترو پوروشنکو رییس جمهور اوکراین اکثر کرسی ها را به دست آورده است.

نخست وزیر و رئیس جمهوری اوکراین از انتشار قریب‌الوقوع پیش‌نویس توافق‌نامه‌ ائتلاف خبر داده‌اند. با شمارش نیمی از آرا، حزب پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری و حزب آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر در رقابتی شانه به شانه بیش از ۲۱ درصد آرا را به دست آورده‌اند.

قرار است جدایی طلبان انتخابات خود را یکشنبه هفته آینده برگزار کنند.

'زلزله انتخاباتی'

حق نشر عکس Getty
Image caption روزنامه های اوکراین بر انتخابات این کشور متمرکزند.

دیوید استرن گزارشگر بی‌بی‌سی در کیف؛ پایتخت اوکراین می‌گوید که اگر نتایج رای گیری به همین میزان باقی بماند، انتخابات پارلمانی اوکراین این پتانسیل را دارد که یک زلزله انتخاباتی یا یک انقلاب دوم باشد که این بار در صندوق‌های رای روی داده است.

"برای اولین بار در تاریخ اوکراین، یک ائتلاف نزدیک به اروپا و خواهان اصلاحات شکل خواهد گرفت. دو گروهی که مدت‌های طولانی فضای سیاسی اوکراین را در اختیار داشته‌اند، به طور قابل ملاحظه‌ای ضعیف ظاهر شده‌اند. حزب کمونیست برای اولین بار در تاریخ به پارلمان راه نیافته است و آنچه که از حزب مناطق اوکراین باقی مانده هم به نظر می‌رسد نقش ضعیف‌تری در قوه مقننه داشته باشد."

دیوید استرن می گوید در پایان کار ممکن است رئیس جمهور پروشنکو با دو سوم کرسی‌ها و "اکثریت قاطع" خود در پارلمان خوش باشد و بتواند برنامه اصلاحات وعده داده خود را با مقاومت کمی به صورت قانون درآورد.

پس از آن سوال این خواهد بود که آقای پروشنکو قدرتی را که به او رسیده چگونه مدیریت خواهد کرد.

این اولین انتخابات قانونی از زمان برکناری ویکتور یوناکوویچ، رئیس جمهوری طرفدار روسیه، در فوریه گذشته است. یوناکوویچ در آن زمان از امضای توافق‌نامه مبنی بر نزدیکی بیشتر با اتحادیه اروپا خودداری کرده بود.

مطالب مرتبط