انتقاد از تصمیم استرالیا برای منع ورود اتباع کشورهای ابولا زده

حق نشر عکس EPA
Image caption خدمه بهداشتی در فریتان پایتخت سیرالئون برای انتقال جسد یک قربانی جوان ابولا می روند

دولت سیرالئون تصمیم استرالیا برای تعلیق صدور ویزای سفر اتباع کشورهای ابولازده در غرب آفریقا را به عنوان اقدامی "غیرسازنده" و "تبعیض آمیز" محکوم کرده است.

سازمان عفو بین الملل هم از این تصمیم استرالیا انتقاد کرده است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد هم گفته است که محدودیت سفر تلاش ها برای شکست دادن ابولا را به شدت تضعیف می کند.

تقریبا پنج هزار نفر در شیوع جاری ابولا درگذشته اند که اکثریت قریب به اتفاق آنها در سیرالئون، لیبریا و گینه بوده است.

'حفاظت از استرالیایی ها'

دولت استرالیا روز دوشنبه اعلام کرد که ویزاهای غیردایمی یا موقتی اتباع کشورهای آسیب دیده در بحران ابولا را که هنوز سفر نکرده اند لغو می کند و درخواست های تازه ویزا از این کشور پردازش نخواهد شد.

کسانی که ویزای دایمی دارند هم پیش از سفر به استرالیا باید برای ۲۱ روز قرنطینه باشند.

اسکات موریسون وزیر مهاجرت استرالیا به پارلمان گفت:‌ "دولت با کمک برنامه ها و سیستم های موجود برای حفاظت از مردم استرالیا می کوشد."

اما آلفا کانو وزیر اطلاعات سیرالئون این حرکت را "خیلی بی رحمانه" دانست و پافشاری کرد که تدابیر اجرا شده در فرودگاه فریتان در پایتخت سیرالئون موفق بوده و مانع خروج افراد مبتلا به خارج از کشور شده است.

او گفت تصمیم استرالیا "از این نظر تبعیض آمیز است که کل ۲۴ میلیون شهروند سیرالئون، لیبریا و گینه" را هدف می گیرد و نه فقط مبتلایان به ابولا را و آن را "صد در صد غیرسازنده" خواند.

سخنگوی دولت اوگاندا هم گفت که کشورهای غربی با این تدابیر درحال ایجاد هراس عمومی هستند که به مهار یک بیماری مسری مثل ابولا کمکی نمی کند.

اوفوونو اوندو اضافه کرد: "اگر آنها به وحشت عمومی دامن بزنند... این وحشت در نهایت از مردم عادی فراتر خواهد رفت و وجود خدمه بهداشتی یا کسانی که بیماران را منتقل می کنند خواهد گرفت، آن وقت چه می شود؟ کل جمعیت ها نابود خواهند شد."

عفو بین الملل هم رویکرد استرالیا را تنگ نظرانه خواند و گفت که این اقدام نه تنها از نظر پزشکی بی معنی است بلکه افراد آسیب پذیر را در ناحیه بحران زده به دام می اندازد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسکات موریسون وزیر مهاجرت استرالیا تدابیر تازه را اعلام کرد

مطالب مرتبط