تشدید تدابیر امنیتی در آمریکا

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای جانسون گفت "با توجه به رویدادهای جهان، مصلحت حکم می کند که هوشیاری بیشتری به خرج دهیم"

آمریکا اعلام کرده است که در پی حمله اخیر به پارلمان کانادا،‌ تدابیر امنیتی را در ساختمان های دولتی در اطراف کشور تشدید کرده است.

جه جانسون وزیر امنیت داخلی گفت که سازمان حراست فدرال حضورش را در نقاط مختلف شهر واشنگتن دی سی و سایر نقاط افزایش می دهد.

این اقدام، که یک هفته پس از تیراندازی یک مرد مسلح در اوتاوا پایتخت کانادا و قتل یک سرباز کانادایی انجام می شود، گامی احتیاطی برای حفاظت از خدمه و مراکز دولتی آمریکا توصیف شده است.

آقای جانسون در بیانیه ای در روز سه شنبه نوشت:‌ "دلیل این اقدام به خودی خود مشهود است: ادامه درخواست های علنی سازمان های تروریستی برای حمله به خاک کشور ما و سایر کشورها، از جمله علیه نیروهای مجری قانون و سایر مقام های دولتی و خشونتی که خدمه و نهادهای دولتی در کانادا را هدف گرفت."

او گفت: "با توجه به رویدادهای جهان، مصلحت حکم می کند که هوشیاری بیشتری به خرج دهیم."

آقای جانسون نگفت که کدام گروه از بیش از ۹۵۰۰ مرکز فدرال شاهد تشدید تدابیر امنیتی خواهند بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption چند ساعت پیشتر استیون هارپر نخست وزیر کانادا در مراسم خاکسپاری نیتان سیریلو، سرباز ۲۴ ساله ای که در حمله چهارشنبه پیش در بنای یادبود جنگ کشته شد، سخنرانی کرد

چند ساعت پیشتر استیون هارپر نخست وزیر کانادا در مراسم خاکسپاری نیتان سیریلو، سرباز ۲۴ ساله ای که در حمله چهارشنبه پیش در بنای یادبود جنگ کشته شد، سخنرانی کرد.

او به عزاداران گفت:‌ "به این امید که زمان غم سوزناک امروز را تسلی دهد."

آقای سیریلو در زمان حادثه در بنای یادبود جنگ در کنار پارلمان بدون سلاح پاس می داد که مایکل زهاف بیبو به روی او آتش گشود.

مهاجم سپس وارد پارلمان شد و ده ها گلوله شلیک کرد. او همان زمان با شلیک گلوله ماموران پلیس کشته شد.

مقام های کانادایی گفته اند که او به افراط کشیده شده بود و هرچند ارتباطی با گروه های تندروی اسلامگرا در خاورمیانه نداشت اما انگیزه عقیدتی و سیاسی داشته است.

مطالب مرتبط