' ۵۰۰۰ داوطلب برای مقابله با ابولا لازم است'

حق نشر عکس AFP
Image caption پزشکان با لباس مخصوص بیماران مبتلا به ابولا را معاینه می کنند.

رئیس بانک جهانی گفته است دست کم ۵۰۰۰ داوطلب فعال در حوزه بهداشت و درمان و نیروهای حامی آنها برای جلوگیری از شیوع ابولا لازم است.

به گفته جیم یونگ کیم، اغلب داوطلبان بالقوه فعلی از سفر به غرب آفریقا وحشت دارند.

با شیوع ویروس ابولا در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شده اند و نزدیک به ۵۰۰۰ نفر در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده اند.

آقای کیم این سخنان را در جریان سفر خود به اتیوپی به همراه دبیرکل سازمان ملل و رئیس اتحادیه آفریقا عنوان کرد و گفت: در حال حاضر نگرانی شدید من این است که ما از کجا می‌توانیم این تعداد نیروی حرفه‌ای حوزه بهداشت و سلامت پیدا کنیم.

وی گفت: "با توجه به ترسی که در بسیاری مناطق سایه افکنده امیدواری من این است که متخصصان بهداشتی درک کنند که آنها برای دست به کار شدن در چنین لحظاتی سوگند حرفه‌ای خورده‌اند."

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در همین سفر گفت سرعت انتقال بیماری ابولا در غرب آفریقا از سرعت واکنش جهانی همچنان بیشتر است.

او اضافه کرد که اعمال مقررات محدودیت سفر به کشورهای آسیب به شدت به تلاش ها برای مقابله با بیماری ضربه خواهد زد.

قرار است بانک جهانی در کنار سازمان پزشکان بدون مرز در تهیه بودجه لازم برای تولید واکسن ابولا کمک کنند.

مالی در میان کشورهای آلوده

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که تا پایان سال ۲۰۱۵ چند میلیون واکسن ابولا تولید خواهد کرد.

همزمان در مالی ۸۲ نفر که با یک پسر بچه مبتلا به ابولا تماس داشته اند تحت نظرند. این پسربچه هفته پیش جان خود را از دست داد.

مالی به ششمین کشور غرب آفریقا تبدیل شده که با شیوع ابولا دست و پنجه نرم می کند.

مقامات نگران اند که بیماری ابولا که تا امروز به گینه، لیبریا و سیرالئون محدود بود ممکن است گسترش پیدا کند.

با این همه از هفته پیش که این پسر بچه جان خود را در این کشور از دست داد، گزارشی در مورد مرگ بر اثر این بیماری منتشر نشده است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که تاکنون ۴ هزار و ۹۲۲ نفر بر اثر بیماری ابولا جان خود را از دست داده‌اند. همه بیماران به جز ۲۷ نفر در کشورهای سیرالئون، لیبریا و گینه بوده‌اند.

ویروس ابولا از طریق ارتباط نزدیک منتقل می‌شود و متخصصان می‌گویند اگر این بیماری به کشورهای دیگر سرایت کند متوقف کردن آن بسیار سخت خواهد بود.

مطالب مرتبط