یک سیاستمدار سفیدپوست کفیل ریاست جمهوری زامبیا شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption گای اسکات تا زمان انتخاب رئیس جمهوری بعدی کفیل ریاست جمهوری است

رئیس جمهوری زامبیا درگذشته و معاون سفیدپوست او کفالت ریاست جمهوری را برعهده گرفته است.

روز چهارشنبه، ۷ مهر (۲۹ اکتبر)، خبرگزاری ها گزارش کردند که مایکل ساتا، رئیس جمهوری زامبیا که در بیمارستانی در لندن بستری بود، در سن ۷۷ سالگی درگذشته است.

با درگذشت رئیس جمهوری، گای اسکات، معاون او تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مقام کفیل ریاست جمهوری اداره امور کشور را در دست خواهد داشت.

با اینهمه، براساس قوانین زامبیا، وی نمی‌تواند به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند زیرا والدین او در خارج از زامبیا، در اسکاتلند به دنیا آمده‌اند هرچند خود او متولد زامبا و شهروند این کشور است.

خبر درگذشت آقای ساتا صبح روز چهارشنبه توسط خبرگزاری‌ها انتشار یافت و تنها ساعاتی بعد بود که منابع دولتی زامبیا این خبر را اعلام کردند هر چند افراد خانواده او نیز در گفتگو با بی‌بی‌سی، درگذشت او را مورد تایید قرار داده‌ بودند.

از مدتها پیش، شایعه بیماری آقای ساتا از سوی منابع مختلف گزارش می‌شد و او از زمان بازگشت از اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، در مراسم عمومی ظاهر نشده بود. هفته گذشته گزارش شد که وی سرانجام برای معالجه به لندن سفر کرده است.

گفته می‌شود که علت تعلل مقامات زامبیا در تایید وخامت وضع جسمی مایکل ساتا جریان داشتن نوعی مبارزه بر سر قدرت در میان نزدیکان او بوده است.

وی هنگام ترک لوکاسا، پایتخت زامبیا، به مقصد لندن، ادگار لونگو، وزیر دفاع را به عنوان کفیل ریاست جمهوری منصوب کرد در حالیکه معمولا گای اسکات، معاون ریاست جمهوری، به نمایندگی از طرف آقای ساتا در مراسم رسمی حضور می‌یافت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان ساتا او را اقتدارگرا و موافقان او را مصمم معرفی می‌کنند

به گفته منابع دولتی، سفر مایکل ساتا به لندن تحت بند ١ اصل ٣٩ قانون اساسی زامبیا راجع به غیبت رئیس جمهوری به دلیل بیماری انجام شد و در نتیجه، وی شخصا می‌توانست هر فردی را مناسب می‌دانست به عنوان کفیل موقت تعیین کند اما با درگذشت او، کفالت ریاست جمهوری در اختیار معاون رئیس جمهوری قرار می‌گیرد.

مایکل ساتا در سال ۲۰۱۱ در مقام رهبر حزب "جبهه میهنی زامبیا" به ریاست جمهوری رسید و به زمامداری بیست ساله روپیا باندا از تشکل موسوم به "دموکراسی چند حزبی" پایان داد. طرفداران آقای ساتا از او به عنوان فردی قاطع و مرد عمل نام برده‌اند. در مقابل، مخالفان رئیس جمهوری او را که زمانی مامور پلیس، از فعالان اتحادیه‌های کارگری و راننده تاکسی بود، فردی اقتدارگرا و مردم فریب توصیف کرده‌اند.

در ماه‌های اخیر، وی علیه شخصیت‌ها و روزنامه‌نگاران مخالف و رسانه‌هایی که خبر بیماری او را منتشر می‌کردند دست به اقداماتی زد. براساس اطلاعیه‌های دولتی، سفرهای او به خارج صرفا برای ماموریت های دولتی بود و به بیماری او ارتباطی نداشت ولی برخی رسانه‌های خبری، در صحت اطلاعیه‌های دولتی ابراز تردید می‌کردند.

در ماه ژانویه سال جاری، یکی از سیاستمداران مخالف به دلیل اینکه رئیس جمهوری را "سیب زمینی بی‌رگ" خوانده بود به اتهام توهین به رئیس جمهوری تحت پیگرد قرار گرفت و دو روزنامه‌نگار نیز به خاطر انتشار اخباری حاکی از اینکه وی در حال مرگ است، احضار و بازجویی شدند.