پیکارجویان سوری و کرد به جبهه دفاع از کوبانی پیوستند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption درگیری‌ها برای در اختیار گرفتن کوبانی برای بیش از شش هفته در جریان بوده است

حدود ۲۰۰ پیکارجو از گروه‌های مخالف دولت سوریه به کوبانی رسیده‌اند تا در مقابله با پیشروی نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شبه‌نظامیان کرد کمک کنند.

یکی از فرماندهان گروه ارتش آزاد سوریه در کوبانی به بی‌بی‌سی گفت که همه این نیروها تحت پرچم و فرماندهی آن گروه در جنگ با داعش شرکت دارند.

ارتش آزاد سوریه از گروه‌های مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، از حمایت کشورهای غربی برخوردار است.

همزمان، گزارش شده است که حدود ۱۵۰ نفر از نیروهای پیشمرگ کرد عراق به ترکیه رفته و از مسیر آنجا راهی کوبانی شده‌اند. گروهی از این افراد با سلاح‌های سنگین از مسیر زمینی به منطقه رفته‌اند و گروهی دیگر، از جنوب شرق ترکیه و در حالی که نیروهای امنیتی ترکیه آنها را همراهی می‌کردند به سمت منطقه مرزی حرکت کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از پیشمرگ‌هایی که از مرز جنوب شرقی ترکیه راهی کوبانی شده‌اند

عصر روز سه‌شنبه، ۲۸ اکتبر، صدها نفر در خیابان‌های شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، حضور یافتند تا اولین گروه پیشمرگ‌های عازم سوریه را بدرقه کنند. این گروه ۹۰ تا ۱۰۰ نفره، از مسیر هوایی به جنوب‌شرق ترکیه و از آنجا با اتوبوس به منطقه مرزی رفتند.

اندکی بعد از این گروه، کاروانی از خودروهای حامل تسلیحات و چندین پیکارجو از مسیر زمینی و از جنوب شرق ترکیه وارد سوریه شدند. جمعیتی از کردها نیز برای بدرقه این گروه در محدوده مرزی جمع شده بودند و پلیس ترکیه برای متفرق کردن آنها به تیراندازی هوایی دست زد.

کوبانی در شمال سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه قرار دارد. نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی از بیش از شش هفته پیش در ادامه پیشروی‌های خود در داخل خاک سوریه، در پی در اختیار گرفتن کنترل آن شهر بوده‌اند، ولی پیکارجویانی که بیشتر از گروه‌های کرد هستند، با آنها مقابله کرده‌اند.

در پی فشارهای بین‌المللی برای کمک به مقابله با پیشروی داعش در داخل کوبانی، دولت ترکیه هفته گذشته با عبور این گروه‌ها از خاک خود موافقت کرد.

با این حال، ترکیه به کردهای عضو حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) اجازه عبور از مرز نداده است. ترکیه و پ‌ک‌ک برای چند دهه با هم درگیر بوده‌اند و با وجود اعلام آتش‌بس در سال گذشته، مقامات رسمی ترکیه همچنان پ‌ک‌ک را گروهی تروریستی می‌دانند.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط