کاهش سرعت شیوع ابولا در لیبریا

حق نشر عکس AFP

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید سرعت شیوع ابولا در لیبریا کاهش پیدا کرده است.

بروس آیلوارد، معاون مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در یک کنفرانس خبری گفت که از تعداد موارد مبتلا به ابولا و همین طور تعداد کسانی که به خاک سپرده می‌شوند کاسته شده است.

این سازمان در عین حال هشدار می‌دهد که هنوز زود است که بگوییم این بیماری کنترل شده است.

آقای ایلوادر گفت حالا مطمئن است که عملیات مقابله با ابولا از سرعت شیوع بیماری پیش افتاده است.

اما اضافه کرد که کارشناسان هنوز هم آمار و ارقام را بررسی می‌کنند و هشدار داد که یک کاهش کوچک به این معنی نیست که همه‌گیر بودن این بیماری پایان یافته است.

سازمان بهداشت جهانی در پی گفته های آقای آیلوارد اعلام کرد تعداد کل مبتلایان به ابولا در جهان بیش از ۳۰۰۰ نفر افزایش یافته و به ۱۳۷۰۳ نفر رسیده است.

تعداد قربانیان بر اساس این گزارش ۴۹۲۰ نفر است که تقریبا با گزارش چهار روز پیش این نهاد بین المللی تفاوتی ندارد.

قرنطینه ۲۱ روزه

چاک هیگل؛ وزیر دفاع آمریکا دستور داده است که یک دوره قرنطینه ۲۱ روزه برای همه نیروهای نظامی آمریکا که از مناطق ابولازده در غرب آفریقا به آمریکا برمی‌گردند در نظر گرفته شود.

آقای هیگل می‌گوید که با توجه به تعداد زیاد نیروهای این کشور که برای مبارزه با این بیماری اعزام شده‌اند؛ این تصمیم محتاطانه و عاقلانه‌ای است.

در حال حاضر بیشتر از هزار سرباز آمریکایی در لیبریا و سنگال مستقر هستند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید که ارتش ایالات متحده، نسبت به آنچه که مقامات بهداشتی توصیه می‌کنند اقدامات سختگیرانه‌تری را در پیش گرفته است.

برخی از متخصصان پزشکی در ایالات متحده به شدت از قرنطینه‌های غیرضروری و حتی غیرمفید انتقاد کرده‌اند.

در پی جنجال بر سر نحوه رفتار با یک پرستار آمریکایی در نیوجرسی پس از بازگشت او از غرب آفریقا، مقام های بهداشتی آمریکا گفته اند قرنطینه این افراد را به ایالت ها توصیه نمی کنند و آنها فقط باید تحت نظر دقیق قرار گیرند.

براساس مقررات تازه امدادگران پزشکی تا ۲۱ روز برای ظهور علائم ابولا تحت نظر خواهند بود اما قرنطینه نخواهند شد.

کیسی هیکاکس پرستاری که اخیرا از غرب آفریقا بازگشت رفتار با خود در طول سه روز قرنطینه در ایالت نیوجرسی را غیرانسانی خوانده بود.

مطالب مرتبط